Home Kultura i edukacja Mana Kuby Stępnia

Mana Kuby Stępnia

by admin
480 wejść

Mana to energia. Przenika cały świat materialny, zarówno ożywiony, jak i ten pozornie pozbawiony życia. W tradycyjnych polinezyjskich wierzeniach mana to siła natury, która urzeczywistnia się we wszystkim, co istnieje, tworząc pomost między różnymi rodzajami bytu.

Wydaje się, że industrializm i konsumpcjonizm współczesnych społeczeństw pozbawił je wrażliwości na energię wszechświata. Spiesząc się, zamknięci w ciasnych przestrzeniach samochodów, mieszkań i biur, coraz częściej patrzymy jedynie powierzchownie, nie dostrzegając bogactwa rzeczywistości, która kryje się pod powierzchnią tego, co widzialne na pierwszy rzut oka. Zadowalamy się prostymi rozwiązaniami. choć jednocześnie czujemy, że czegoś nam brakuje.

„Mana” to zapis poszukiwań tej wszechobecnej siły. Twórcze wykorzystanie fotograficznego medium pozwala przekroczyć granice ludzkiej percepcji, wydobyć esencję z krajobrazów, przedmiotów i ludzi. Energia otoczenia współgra tu z energią odbiorcy, jego stanem ducha, emocjami, potrzebami. „Mana” dowodzi, że w istocie „wszystko płynie”, a raczej przepływa – dla każdego być może nieco innym nurtem. Warto czasem po prostu mu się poddać.

tekst facebook: Oliwia Kacprzak

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz