Home Wiadomości Uroczystości 11 listopada w Bełchatowie. Odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. [GALERIA]

Uroczystości 11 listopada w Bełchatowie. Odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. [GALERIA]

by admin
435 wejść

Od mszy św. w intencji ojczyzny rozpoczęły się uroczystości 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie ulicami Bełchatowa przeszedł marsz do Placu Wolności gdzie nastąpiło odsłonięcie posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości wszystkich mieszkańców zaprosiła Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, a także proboszczowie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Stanisława Biskupa Męczennika. Uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy POW przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Równo o godz. 13:30, odsłonięty został posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, który – przypomnijmy – jest pierwszym i jedynym z okresu międzywojennego Honorowym Obywatelem Bełchatowa.

Rzeźbę Marszałka Piłsudskiego zaprojektowali artyści z jednego z miast partnerskich – węgierskiego Csongrádu. Z granitowego cokołu spogląda na nas wykuta w brązie postać Marszałka w galowym mundurze, opartego o szablę. Rzeźba mierzy 2,2 metra, wygląda jakby była naturalnej wielkości. Fundusze na to przedsięwzięcie zbierał, utworzony w czerwcu 2017 roku, Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.Może Cię zainteresować

dodaj komentarz