Home Wiadomości Dworzec autobusowy już w przyszłym roku.

Dworzec autobusowy już w przyszłym roku.

by admin
443 wejść

W 2019 roku bełchatowianie będą mogli korzystać z długo wyczekiwanego dworca. Miasto podpisało właśnie umowę na jego budowę. Zgodnie z nią bełchatowska firma Sanel ma 12 miesięcy na wykonanie węzła przesiadkowego. Prace mają kosztować około 6,5 mln złotych.

Wcześniejsze dwa przetargi zostały unieważnione ze względu na to, że złożone w nich oferty znacznie przewyższały wartość kosztorysu inwestorskiego. W pierwszym najtańsza oferta opiewała na 7,5 mln złotych, a w drugim na 7 mln 650 tys. złotych. Do trzeciego przetargu stanęły dwie firmy. Postępowanie wygrała bełchatowska firma Sanel, z którą 12 grudnia miasto podpisało umowę. Prace powinny ruszyć na początku 2019 roku, tak by za rok węzeł przesiadkowy był gotowy do użytku.


357 mkw. powierzchni, a na nich poczekalnia, kasa, toalety, pomieszczenia dla kierowców, gastronomia oraz punkt informacyjnych – tak będzie wyglądać bełchatowski dworzec. Węzeł przesiadkowy zlokalizowany będzie przy ul. Czaplinieckiej, w okolicach szpitala. – Bliskość obwodnicy miasta i lecznicy, docelowe miejsce kursów autobusów MZK oraz rozmowy z przewoźnikami utwierdzają w przekonaniu, że taka lokalizacja to rozsądny wybór. Dworzec jest ważny zarówno dla mieszkańców, jak i przewoźników, ale to także kwestia wizerunku miasta – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Początkowo na budowę pasywnego węzła przesiadkowego miasto chciało przeznaczyć ok. 8 mln złotych. Ponieważ jednak oferty, jakie wpływały do magistratu sięgały od 10 mln złotych w górę, podjęta została decyzja o rezygnacji z tej technologii, co z kolei pociągnęło za sobą rezygnację z unijnego dofinansowania (ok. 2 mln złotych). – Przy tak ogromnej kwocie, która padła w przetargu, ze względu na finanse miasta nie mogliśmy się na to zgodzić. Dlatego też zdecydowaliśmy, że punkt przesiadkowy wybudujemy z własnych środków – dodaje prezydent Czechowska. Planowany koszt budowy dworca to ok. 6,5 mln złotych.


Przypomnijmy, że Bełchatów nie ma dworca od 2014 roku, kiedy to Starostwo Powiatowe sprzedało działkę przy ul. Sienkiewicza. Węzeł przesiadkowy powstanie przy ul. Czaplinieckiej, w okolicach szpitala.

źródło: belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz