Home Wiadomości 7 Orszak Trzech Króli już w najbliższą niedzielę. Zobacz jak było w ubiegłym roku.

7 Orszak Trzech Króli już w najbliższą niedzielę. Zobacz jak było w ubiegłym roku.

by admin
402 wejść

6 stycznia bełchatowskimi ulicami przejdzie uroczysty orszak z Trzema Królami, pastuszkami, rycerzami i aniołami. W drogę wyruszy ok. godz. 12:30 z kościoła na os. Dolnośląskim, a zakończy w parafii Narodzenia NMP, gdzie stanęła żywa szopka bożonarodzeniowa. Oprócz wspólnego kolędowania na uczestników będzie także czekać kilka jasełkowych scen.

Wcześniej, o godz. 11:30 w parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary, zostanie odprawiona msza św. Później wyruszy w drogę i jak zawsze będzie zmierzać do betlejemskiej szopki przy parafii farnej. Przejdzie ulicami: Lipową, Witolda Pileckiego, Rodziny Hellwigów i Kościuszki.

Na czele orszaku będą pądążać Trzej Królowie z dworami: afrykańskim, azjatyckim i europejskim. Towarzyszyć im będą aniołowie, pasterze, rycerze i dworki. Obraz ulicznych jasełek dopełnią żywe zwierzęta, rydwany i dorożki. Bełchatowskie jasełka to nie tylko wspólne kolędowanie. Jest on także dobrą okazją, aby zobaczyć jasełkowe sceny. Opowiedzą one m.in. o dworze złego Heroda, pastuszkach, którzy po usłyszeniu Dobrej Nowiny dołączają do Orszaku, miniemy też gospodę, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”. W przygotowanie jasełkowych scen tradycyjnie włączą się uczniowie z miejskich szkół, Miejskiego Centrum Kultury i Muzeum Regionalnego. Zagrają w nich także aktorzy z Bełchatowskiego Amatorskiego Teatru BAT.

Tegoroczny orszak przejdzie pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych przez Papieża Polaka podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Stąd też w orszakowym scenariuszu odnajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także kazań i wypowiedzi.  

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku odbędzie w ponad siedmiuset polskich miastach, w Bełchatowie przejdzie już po raz siódmy, a jego organizacji po raz kolejny podjęło Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Dziekan Dekantu Bełchatowskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie.

źródło: belchatow.pl / foto: Adrian Kucharski

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz