Home Wiadomości Podejrzane ziemniaki na rynku.

Podejrzane ziemniaki na rynku.

by admin
408 wejść

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed zakupem sadzeniaków ziemniaka niewiadomego pochodzenia z uwagi na możliwość zakażenia śluzakiem oraz bakterią powodującą bakteriozę pierścieniową ziemniaka. Ostrzeżenie dotyczy województwa łódzkiego.

Choroby kwarantannowe śluzaka ziemniaka i bakteriozy pierścieniowej szybko rozprzestrzeniają się nie tylko w warunkach przechowywania, ale i później na polu, po wysadzeniu. To stwarza duże zagrożenie fitosanitarne Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi apeluje o zwrócenie uwagi na ogłoszenia związane z obrotem sadzeniakami z niewiadomego czy nielegalnego źródła.

Użycie sadzeniaków niewiadomego pochodzenia wiąże się kilkoma poważnymi konsekwencjami dla gospodarstwa. Rolnik nie będzie mógł sprzedać porażonych bulw lub ta sprzedaż będzie mocno ograniczona, może pojawić się też konieczność utylizacji wszystkich ziemniaków. Nie będzie mógł ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego. Gospodarstwo otrzyma zakaz produkcji ziemniaka na porażonym polu przez kolejne 3 lata. Straty jakościowe i ilościowe plonu mogą więc być znaczne.

WIORIN prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na sprzedaż ziemniaków kierowanych bezpośrednio do sołtysów, z dowozem na miejsce i w bardzo atrakcyjnych cenach.

W przypadku zauważenia ogłoszeń budzących wątpliwość należy skontaktować się telefonicznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi przy ul. Siewnej 13a, pod numerami: 42 633 99 72, 42 611 66 60 lub przesłać email na adres: wi-lodz@piorin.gov.pl

źródło: http://www.belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz