Home Wiadomości Ostatki czyli koniec karnawału. [ZDJĘCIA][FILM]

Ostatki czyli koniec karnawału. [ZDJĘCIA][FILM]

by admin
530 wejść

Ostatki to innymi słowy ostatnie dni karnawału, które zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą zawsze we wtorek. Barwny korowód przeszedł dziś ulicami naszego miasta.

W Urzędzie Gminy przebierańców przywitał wójt Konrad Koc i sekretarz gminy Małgorzata Filipek. Oczywiście jak obyczaj karze, wszyscy uczestnicy korowodu obdarowani zostali słodkościami. Natomiast w bełchatowskim magistracie słodkimi wypiekami częstowali wiceprezydenci, Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański. Ostatnim punktem karnawałowych przebierańców było starostwo powiatowe. Tam także na wszystkich z koszem słodyczy czekała starosta Dorota Pędziwiatr i wicestarosta Jacek Bakalarczyk.

Geneza ostatków wiąże się ściśle z historią samego karnawału, ostatki pojawiły się zatem już w średniowieczu. Jak sama nazwa wskazuje, ostatki to „ostatni czas przed Wielkim Postem”. Inaczej zwano ostatki „kusymi dniami”, „mięsopustem”, „kusakami” czy „diabelskimi dniami”. Najwięcej obrzędów związanych z tym czasem wykształciło się w obrębie kultury ludowej. Na wsiach organizowane były maskarady, w których brali udział tak zwani przebierańcy. Ponadto znanym zwyczajem na Śląsku były tańce kobiet i mężczyzn, mające zapewnić urodzaj – pląsy kobiece zwiastowały obfitość lnu i konopi, zaś męskie zbóż i ziemniaków. W karczmach organizowano natomiast tak zwane podkoziołki, czyli tańce, za które dziewczęta musiały zapłacić (wrzucić pieniądze pod specjalnie przygotowaną figurę koziołka), co miało zapewnić im rychłe zamążpójście.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz