Home Wiadomości Wiosenne porządki w Bełchatowie.

Wiosenne porządki w Bełchatowie.

by admin
451 wejść

Na miejskich zieleńcach trwają wiosenne porządki. Obejmują one m.in. pielęgnację drzewostanu, grabienie trawników, odmładzanie i zabiegi pielęgnacyjne krzewów. W parku Tysiąclecia, na skwerze HDK i na pl. Narutowicza prace dobiegają końca, w parku na os. Binków idą pełną parą. W kolejce czekają już następne parki i skwery.

Za kilka dni rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Jest to więc właściwy moment na wszelkie prace związane z pielęgnacją miejskiej zieleni. Od kilkunastu już dni sukcesywnie przycinane są korony drzew w centrum miasta, a miejskie parki przechodzą właśnie wiosenny lifting.

Prace w parkach i skwerach idą pełną parą. Ich zakres jest szeroki. Cięcia snitarne oraz techniczne, podczas których redukuje się masę koron drzew do 30 proc., usuwanie obumarłych gałęzi, karczowanie, frezowanie pni to najważniejsze zadania, jakie wykonuje się w ramach pielęgnacji zieleni wysokiej. – Jednocześnie trwają czynności porządkowe, w tym wygrabianie trawników, odmładzanie krzewów i inne zabiegi pielęgnacyjne. Wszystko po to, by zapewnić optymalne warunki do wzrostu i rozwoju miejskiej zieleni. Dodać można, że miasto przygotowuje się już do wiosennych nasadzeń – mówi zastępca dyrektora Wydziału Iżynierii i Ochrony Środowiska Marcin Michalak.

Jako pierwszy pod lupę został wzięty park Tysiąclecia przy ul. Lipowej. Uporządkowano już część centralną z alejkami, trwają jeszcze prace pielęgnacyjne w części leśnej. Drzewa są prześwietlane, a te które obumarły, usuwa się, by nie zagrażały bezpieczeństwu spacerowiczów.


Na skwerze Honorowych Dawców Krwi wiosenne porządki już dobiegają końca. Cały obszar skweru został uprzątnięty, wygrabiony, glebę wokół krzewów wyściółkowano zrębkami gałęzi, a roślinność poddano niezbędnym zabiegom pielęgnacyjnym. Równolegle prace renowacyjne prowadzone są na placu Narutowicza.

Pracowników KTU Zieleń, czyli firmy odpowiedzialnej za utrzymanie zieleni w mieście, spotkamy obecnie w parku na osiedlu Binków. Tu porządkowanie rozpoczęto od części środkowej, w której znajduje się parkowa altana. Standardowo teren zostanie wygrabiony, uporządkowany, oczyszczony z pozostałości w postaci uschniętych gałęzi i liści, a roślinność odmłodzona i przygotowana do wiosennego sezonu. Za kilka dni to samo dziać się będzie w parku Olszewskich i dalej na skwerze na osiedlu Budowlanych, gdzie prace postępować będą w kierunku ul. Mielczarskiego. Uwadze pracowników KTU Zieleń nie umkną okolice ronda im. gen. Władysława Andersa.


– W planach porządkowych są pozostałe w mieście parki, zieleńce i skwery, miejskie obiekty sportowe i tereny wzdłuż rzeki Rakówki. Wiosenne porządki nie ominą rejonów osiedli mieszkaniowych – dodaje dyrektor Michalak.

Wszystkie prace na miejskich terenach zielonych powinny zakończyć się do końca kwietnia.


Przypomnijmy, że trwająca od końca lutego przycinka drzew w centrum miasta, również zakończy się do połowy kwietnia. Na tym jednak nie koniec. Warto zaznaczyć, że pielęgnacja drzew w mieście, w tym tych rosnących na osiedlach, odbywa się przez cały rok, w tzw. systemie ciągłym. W planie pracy uwzględnia się w głównej mierze wnioski napływające od mieszkańców miasta.

źródło: http://www.belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz