Home Wiadomości Czy znów będzie można jeździć kolejką z Bełchatowa?

Czy znów będzie można jeździć kolejką z Bełchatowa?

by admin
442 wejść

Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wystąpiła do premiera, Ministerstwa Infrastruktury oraz Marszałka Województwa Łódzkiego z pytaniem o możliwość modernizacji linii kolejowej 24 i jej przedłużenia. Zdaniem prezydent pozwoli to na szybszy rozwój naszego miasta i regionu w sferach gospodarczej, społecznej i turystycznej.

Rząd zapowiedział utworzenie programu Kolej Plus. Jednym z jego założeń ma być uzupełnienie linii kolejowych w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców, które ich nie mają. Bełchatów jest właśnie jednym z takich miast. Mimo iż nie zapadły jeszcze żadne konkretne ustalenia dotyczące rządowego programu, prezydent Mariola Czechowska podjęła już działania w tym temacie. Wystąpiła do premiera, Ministra Infrastruktury oraz Marszałka Województwa Łódzkiego z pytaniem o możliwości modernizacji oraz wydłużenia linii kolejowej nr 24. Wspomniana linia (Piotrków Trybunalski – Zarzecze) wybudowana została w 1977 roku i w założeniach miała być elementem magistralnej trasy Warszawa – Wrocław, z różnych jednak przyczyn inwestycja ta nie została w pełni zrealizowana.

– Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa i całego naszego regionu na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy aby podróżować koleją zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi – podkreśla prezydent Czechowska.

Kilka dni temu Ministerstwo Infrastruktury poinformowało magistrat, że obecnie opracowane zostały dwa projekty obejmujące trasę Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Wieluń. Budowa wspomnianej linii jest także wyszczególniona na liście warunkowej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Łódzkiego. Jednocześnie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego wskazano tę inwestycję jako ważną dla wzmocnienia systemu powiązań międzyregionalnych i regionalnych.

Obecnie resort infrastruktury prowadzi analizę planów rozbudowy linii kolejowych. Ostateczna lista przyszłych projektów będzie zależeć od nowej perspektywy finansowej oraz dostępnego budżetu. Na ten moment nie są jednak znane zasady korzystania z dotacji unijnych ani potencjalna wysokość dofinansowania.

– Jeżeli mówimy o rozwoju gospodarczym regionu to jestem przekonana, że nasze wspólne działania w ramach Obszaru Funkcjonalnego pozwolą lobbować za większymi przedsięwzięciami, ważnymi dla mieszkańców naszych miast i gmin. Chodzi głównie o pozyskiwanie funduszy na budowę nowych dróg czy modernizację kolei – mówi prezydent Mariola Czechowska.

Przypomnijmy, że w 2014 roku 25 samorządów podpisało porozumienie o współpracy w ramach Obszaru Funkcjonalnego Zagłębia Górniczo-Energetycznego Bełchatów-Szczerców-Złoczew, wśród nich m.in. Bełchatów (miasto oraz powiat), Złoczew, Kleszczów, Szczerców, Konopnica, Rząśnia i Osjaków. Ich główną intencją od samego początku jest dbałość i odpowiedzialność za dalszy rozwój naszego regionu dzięki efektywniejszemu wykorzystywaniu funduszy unijnych – głównie na inwestycje związane z komunikacją i bezpieczeństwem mieszkańców.

źródło: belchatow.pl

Może Cię zainteresować

10 komentarzy

Polonista 23 lipca 2019 - 14:35

Kolejka może być do kasy w sklepie, to, co porusza się po szynach nazywamy KOLEJĄ. 🙂

Reply
greg 23 lipca 2019 - 14:53

Jaaaaaaaa….. ale jesteś mądry. Muszę się z tobą spotkać..

Reply
Bolek 23 lipca 2019 - 15:03

Taaaa już basen wybudowali. Pamiętacie te konferencje przed Sporthotelem?

Reply
JD 23 lipca 2019 - 16:43

Pomysł dobry ale nie w interesie Łodzi, która najpierw chce wybudować nowe połączenie kolejowe z Wrocławiem! Wcześniej GDDKiA w Łodzi zabrała nam S8 teraz są zakusy na S74! Czyli wszystko dla Łodzi a nie dla województwa!

Reply
polo 23 lipca 2019 - 17:09

Ta kolej potrzebna jak psu trzecie j..o

Reply
zamieszkały w........ 23 lipca 2019 - 18:01

W pełni popieram ale należy prosić wyżej a nie w Łodzi, bo już ktoś o tym napisał – Łódź nie ma w tym interesu a wręcz przeciwnie. Uważam, że powinno się wystąpić do ministra odpowiedzialnego za rozwój PKP i wyjaśnić swoje obawy związane ze stronniczością władz łódzkich.

Reply
Dagnaaaa 23 lipca 2019 - 18:20

Super pomysł! Tylko tak jak wyżej ktoś napisał- Trzeba zwrócić się do ministerstwa

Reply
Xyz 23 lipca 2019 - 18:21

To mi się Mariolka tero spodobałas!

Reply
Obserwator 23 lipca 2019 - 20:50

Doskonały pomysł ! Mini dworzec w okolicach wiaduktu na Wojska Polskiego, trochę uczciwej walki i podejścia i everything’s gonna be alright Pani Prezydent.

Reply
Obserwator 1 23 lipca 2019 - 20:51

Doskonały pomysł ! Mini dworzec w okolicach wiaduktu na Wojska Polskiego, trochę uczciwej walki i podejścia i everything’s gonna be alright Pani Prezydent.

Reply

dodaj komentarz