Home Wiadomości Nad Rakówką jak w Paryżu. Nad Sekwaną. :-)

Nad Rakówką jak w Paryżu. Nad Sekwaną. :-)

by admin
461 wejść

Bulwary Słoneczny i Wschodni, Północna Zielona Brama, Ogród Wypoczynku Rodzinnego czy miejska plaża na os. Budowlanych – to tylko niektóre z 21 terenów zielonych powstających w dolinie Rakówki. Prace są mocno zaawansowane. Ostatecznie wszystko ma być gotowe w czerwcu przyszłego roku.


Na blisko 30 hektarach miejskich terenów trwają intensywne prace rewitalizacyjne.


– W ramach projektu „Bełchatów w zieleni” powstaje aż 21 miejsc, w których mieszkańcy będą mogli odpocząć na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. W 14 obszarach roboty są już na ukończeniu, w pozostałych – idą pełną parą – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Prawie gotowe są już: Bulwar Słoneczny na os. Olsztyńskim, Bulwar Jarzębinowy, Bulwar Budowlanych, Nadrzeczne Ogrody Kieszonkowe, Ogród Wypoczynku Rodzinnego w rejonie ulic Topazowej, Diamentowej, Brylantowej i Szmaragdowej, Skwer na Binkowie. Pozostał tylko montaż małej architektury: ławek, altan parkowych, huśtawek, leżaków, hamaków czy stojaków na rowery i tablic informacyjnych. Podobnie sytuacja wygląda w rejonie miejskiej plaży, na której zamontowany został już pomost, czy w okolicy Północnej Zielonej Bramy wzdłuż ul. Piłsudskiego.


W sumie powstało już ponad 2 tys. mb alejek spacerowych, posadzono około 700 drzew i ponad 2 tys. krzewów i bylin. 7 hektarów już zagospodarowano na kwietne łąki, a będzie ich w sumie około 25 hektarów. Dobór składu gatunkowego rosnących na łąkach traw odbywa się pod nadzorem specjalistów naukowych, którzy pod uwagę biorą przede wszystkim indywidualne warunki środowiskowe (rodzaj gleby, wilgotność, nasłonecznienie) poszczególnych obszarów. Wszystkie te miejsca mają być nie tylko miejską ozdobą, ale również naturalnym siedliskiem owadów i ptaków, mają także wpływać na poprawę mikroklimatu.


Na pozostałych siedmiu obszarach prace jeszcze trwają, a związane są głównie z zagospodarowaniem zieleni. Pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Staszica powstaje ścieżka geologiczna z charakterystycznymi dla naszego rejonu głazami, będą też punkty edukacji ekologicznej oraz ogród żywiołów. W planach są także place zabaw, siłownie zewnętrzne, których montaż przewidziany jest na pierwszą połowę przyszłego roku.


– Dolina rzeki Rakówki nabiera nowego kształtu. Pracownicy nie zwalniają tempa. Dopóki warunki pogodowe będą na to pozwalać, roboty w terenie będą trwały – mówi Zbigniew Pożycki, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska w bełchatowskim magistracie.


Całkowity koszt rewitalizacji doliny Rakówki przekracza 5,5 mln zł, z czego ponad 3,6 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz