Home Wiadomości Na co Miasto Bełchatów wyda najwięcej kasy w 2020 roku!?

Na co Miasto Bełchatów wyda najwięcej kasy w 2020 roku!?

by admin
386 wejść

Wszystko wskazuje na to, że budżet na najbliższy rok, a także na lata kolejne będzie trudny. Do miejskiej kasy ma bowiem wpływać znacznie mniej pieniędzy niż do tej pory. Magistrat szacuje, że mogą być one niższe o ponad 13 mln zł.

Porównując je natomiast z obowiązującą wieloletnią prognozą finansową (założono w niej m.in. wzrost dochodu PIT na podstawie historycznych trendów), w 2020 roku będą mniejsze o blisko 18 mln zł. Spowodowane jest to m.in. zmianami w zakresie wpływów z PIT (zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku życia), zmniejszeniem stawki w pierwszym progu podatkowym z 18 proc. na 17 procent. Do tego zwiększenie kosztów uzyskania przychodów o 150 proc. (kwota wolna od podatku) i podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia.

– Przygotowanie projektu budżetu na kolejny rok wraz z Wieloletnią Prognozą Finansową było dużym wyzwaniem. Jest on oszczędny w sferze wydatków bieżących i racjonalny. Wymagać będzie od nas dużej dyscypliny i optymalnych metod oraz środków zarządzania finansami miasta. Mam nadzieję jednak, że uda się nam zrealizować to wszystko, co zostało w nim zapisane – mówi prezydent miasta Mariola Czechowska.  – Założyliśmy, że w 2020 roku wydatki bieżące nie mogą przekroczyć 90 proc. wydatków z 2019 roku. Dotacje dla organizacji mają być utrzymane na poziomie 70 proc. w stosunku do tego roku. Z całą pewnością mogę również powiedzieć, że budżet na 2020 rok jest nadal proinwestycyjny, nastawiony jest na rozwój – dodaje prezydent Czechowska.

Na co najwięcej wyda samorząd w 2020 roku?


Podobnie jak w latach poprzednich i tym razem miasto najwięcej przeznaczy na wydatki związane z szeroko rozumianą oświatą. Mowa o ponad 93 mln zł, czyli o ok. 4 mln zł więcej niż w tym roku. Druga w kolejce jest rodzina i pomoc społeczna. Na zadania w tym zakresie magistrat zapisał ponad 92 mln zł, z czego 53 mln zł to wydatki związane z programem 500 plus.

W 2020 roku miasto planuje także zabezpieczyć: ponad 15 mln zł na transport i łączność (m.in. remont dróg i chodników, zimowe utrzymanie ulic, naprawy sygnalizacji świetlnej, odnowienie oznakowania), prawie 12 mln zł na gospodarkę mieszkaniową (m.in. remonty w komunalnych zasobach mieszkaniowych).

W budżecie zapisano też 2,6 mln zł na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową (m.in. utrzymanie Ochotniczych Straży Pożarnych i Straży Miejskiej), ponad 28,5 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (m.in. na utrzymanie czystości w mieście, schroniska dla bezdomnych zwierząt czy nasadzenia roślin). Na kulturę i sport, czyli m.in. zadania podejmowane przez placówki kultury i MCS, magistrat chce przeznaczyć prawie 14 mln zł.


Jakie inwestycje w 2020 roku?

W budżecie wygospodarowane zostały także pieniądze na miejskie inwestycje. W 2020 roku przede wszystkim kontynuowane będą już rozpoczęte zadania. Mowa o budowie węzła przesiadkowego, rewitalizacji śródmieścia, termomodernizacji „Odry” – budynku komunalnego przy ul. Czaplinieckiej, oraz adaptacji budynku przy ul. Staszica na potrzeby MOPS-u. Miasto chce także uzbroić tereny inwestycyjne, współfinansować budowę skrzyżowania przy strefie B2 oraz dokończyć projekt pod nazwą „Bełchatów w zieleni”.

W planach jest opracowanie kilku dokumentacji projektowych, m.in. na budowę ulic w rejonie ul. Dębowej, dróg dojazdowych do wschodniej obwodnicy oraz inwestycje drogowe w os. Binków. Część pieniędzy pochłoną zadania z Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa: „Zielone Grocholice”, przystosowanie lodowiska miejskiego do jazdy na rolkach i wrotkach w okresie letnim, „Przytorze – remont, rozbudowa i ogrodzenie placu zabaw”. W planach jest także budowa placu zabaw na os. Budowlanych oraz tężni solankowych.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Adam Staśkiewicz 29 grudnia 2019 - 19:15

Pytam Pana Piotra Wysockiego co z basenem o którym tak dumnie pan wspominał w czasie swojej kampanii prezydenckiej , czy już pan zapomniał o składanych obietnicach ? Pamięć zawodzi na nowym stanowisku przewodniczącego ? Może trzeba się umieć jak facet uderzyć w pierś i przyznać że to był zwykły blef z tym basenem… szkoda że nie ma w Bełchatowie żadnego odważnego medium które zadałoby to pytanie panu prosto w oczy ! jestem ciekaw pana reakcji !

Reply

dodaj komentarz