Home Wiadomości Zgubiłeś dokumenty? Ukradli? Zobacz jak szybko można zastrzec!!!

Zgubiłeś dokumenty? Ukradli? Zobacz jak szybko można zastrzec!!!

by admin
492 wejść

Zgubiłeś dokumenty, skradziono ci portfel z kartami płatniczymi? Pamiętaj, by jak najszybciej poinformować o tym bank. Jak to sprawnie zrobić, podpowiada Związek Banków Polskich.

Pierwszym krokiem w sytuacji zagubienia lub kradzieży dokumentów powinno być poinformowanie o tym fakcie banku. Zgłoszenia dokonujemy tylko w jednym banku. Informacja ta automatycznie trafi do wszystkich jednostek współtworzących System Dokumenty Zastrzeżone.

Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym lub wykonać telefon na numer (+48) 828 828 828. Co ważne, dzwonić można całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Połączenie uzyskamy zarówno z aparatów stacjonarnych, jak i komórkowych. W trakcie takiej rozmowy, po zdalnej weryfikacji tożsamości, zastrzec możemy m.in. dowód tożsamości, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową, kartę pobytu, a także karty bankowe.

Przypomnijmy, że utracone dokumenty tożsamości powinny zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają.

Jeśli dokumenty zostały skradzione, informujemy o tym fakcie również Policję. W dalszej kolejności zgłaszamy się do wlasciwego organu gminy i wyrabiamy nowe dokumenty.

System Dokumenty Zastrzeżone działa w kraju już od kilkunastu lat. Dodatkowo w 2014 roku uruchomiono System Zastrzegania Kart. Uczestniczą w nich wszystkie banki w Polsce oraz szereg firm i instytucji. Jest on sprawdzony, szybki, a co najważniejsze skuteczny. Zgodnie z raportem z października 2019 roku w sumie udaremniono 83,4 tys. prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 4,7 miliarda złotych. Jednak skradzione dokumenty wykorzystywane są przez przestępców nie tylko do zaciągania pożyczek. Do tego dochodzą jeszcze np. próby wynajmu lokali, zakupu telefonów,  i inne przestępstwa skarbowe.

Systemy zastrzegania działają pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów.

Więcej informacji na temat tego, jak zachować się w sytuacji, gdy zgubiliśmy dokumenty lub je nam skradziono uzyskamy na stronach: DokumentyZastrzezone.pl oraz Zastrzegam.pl.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz