Home Wiadomości Nowy budynek sądu. Jak będzie wyglądał?

Nowy budynek sądu. Jak będzie wyglądał?

by admin
355 wejść

W połowie roku gotowa ma być dokumentacja techniczna wraz z pozwoleniem na budowę nowej siedziby sądu w Bełchatowie. Sąd Apelacyjny w Łodzi, czyli główny inwestor, zaakceptował już projekt koncepcji architektonicznej. To kolejny krok do budowy nowego gmachu, a co za tym idzie – do adaptacji obecnej siedziby bełchatowskiego sądu na lokale mieszkalne.

Pod koniec 2017 roku prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zawarła porozumienie z prezesem sądu oraz reprezentującym Skarb Państwa starostą. Zgodnie z nim magistrat przekazał na rzecz bełchatowskiego sądu działki przy ul.Pabianickiej – pomiędzy budynkami starostwa (dawnymi Fazbudem i szkołą rolnicza). W zamian obecny budynek Sądu Rejonowego przy ul. Okrzei przejdzie na własność miasta. Budowę nowej siedziby dla bełchatowskiego sądu zatwierdziło Ministerstwo Sprawiedliwości, a sama inwestycja wpisana została do planu budżetu resortu. Główny inwestor, czyli łódzki Sąd Apelacyjny, zatwierdził już projekt koncepcji architektonicznej.

To bardzo dobre wieści dla nas i dla oczekujących na mieszkania bełchatowian. Kiedy Sąd Rejonowy przeniesie się do nowej siedziby, będziemy mogli ruszyć z pracami adaptacyjnymi w budynku przy ul. Okrzei – mówi prezydent Czechowska.

Przypomnijmy, że miasto planuje obecny gmach Sądu Rejonowego zagospodarować na budynek mieszkalny. – Pamiętajmy, że dawniej mieścił się tam hotel robotniczy, dlatego jestem przekonana, że ponowne przystosowanie budynku na potrzeby mieszkalne nie będzie skomplikowane. Zależy mi, by czas remontu był jak najkrótszy, a mieszkańcy mogli jak najszybciej wprowadzić się do nowych lokali – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

Zaakceptowana przez Sąd Apelacyjny koncepcja architektoniczna zakłada, że nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje, z których jedna – ze względu na ukształtowanie terenu – będzie częściowo podziemna. Główne wejście do budynku znajdować się będzie od strony ul. Pabianickiej, a w jego pobliżu wybudowany zostanie parking dla interesantów. Przy wejściu znajdą się m.in. portiernia, biuro obsługi interesantów, ogólne biura podawcze, szatnia oraz bufet. Zgodnie z projektem sale rozpraw znajdą się na dwóch pierwszych kondygnacjach. Mowa o salach wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i nieletnich, Pracy oraz Ksiąg Wieczystych. W budynku swoją siedzibę będzie mieć także ośrodek kuratorski, znajdą się w nim także dodatkowe pomieszczenia archiwów.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez łódzki Sąd Apelacyjny do końca maja ma być gotowa dokumentacja techniczna. Do tego czasu ma także być uzyskane pozwolenie na budowę. Następnym krokiem będzie ogłoszenie postępowania w ramach ustawy o zamówieniach publicznych, a którego celem będzie wyłonienie wykonawcy – mowa o czerwcu br. Potem pozostanie tylko rozpoczęcie budowy, której koniec planuje się na 2023 rok. Szacowany koszt inwestycji to ok. 33 mln zł.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz