Home Wiadomości Na co wydać budżetowe pieniądze?

Na co wydać budżetowe pieniądze?

by admin
413 wejść

Ruszyły prace nad projektem przyszłorocznego budżetu miasta. Jakie inwestycje powinny się w nim znaleźć? Na jakie gminne zadania magistrat ma przeznaczyć pieniądze? Na propozycje m.in. miejskich radnych oraz mieszkańców urząd czeka do 30 września.

Budżet to najważniejszy finansowy dokument każdego samorządu. To właśnie w nim szczegółowo określane są planowane dochody, a także wydatki miasta na dany rok. Zapisuje się w nim m.in. gdzie będą budowane drogi, wodociągi i inne potrzebne urządzenia techniczne, ile gmina przeznaczy na zielone inwestycje, remonty szkół i przedszkoli czy zadania z zakresu pomocy społecznej oraz szeroko pojętej oświaty.

Dlatego, każdego roku przygotowując projekt bełchatowskiego budżetu, prezydent Mariola Czechowska zachęca do składania swoich propozycji m.in. mieszkańców i miejskich radnych. Z czego bełchatowianie chętnie korzystają, do urzędu zazwyczaj wpływa około stu takich wniosków. Najczęściej dotyczą one remontów dróg i chodników, nowych miejsc parkingowych, czy placów zabaw.

Trzeba jednak zaznaczyć, że pod uwagę będą brane wyłącznie propozycje inwestycji i remontów o charakterze publicznym, związanych z realizacją zadań gminy. Na wszystkie sugestie magistrat czeka do 30 września. Te, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane. Obowiązuje także konkretny wzór wniosku, jaki należy wypełnić – można go pobrać TUTAJ.

Na etapie planowania budżetu swoje propozycje składają także jednostki budżetowe miasta, instytucje kultury, spółki miejskie oraz osoby prawne. I w tym przypadku urząd będzie przyjmował dokumenty do 30 września. Po tym terminie wszystkie złożone propozycje zostaną przeanalizowane i ocenione pod kątem finansowym możliwości ich realizacji. Priorytetowo traktowane będą zadania zawarte w Strategii Rozwoju Miasta Bełchatowa na lata 2015-2022 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Do 15 listopada projektu budżet miasta na 2021 rok trafi do miejskich radnych i Regionalnej Izby Obrachunkowej.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz