Home Kultura i edukacja Pomnik Marszałka Piłsudskiego odkopany po 80-ciu latach. [ZDJĘCIA]

Pomnik Marszałka Piłsudskiego odkopany po 80-ciu latach. [ZDJĘCIA]

by admin
659 wejść

Podczas prac budowlanych na placu przy drodze powiatowej w centrum wsi Wola Wiązowa strażacy OSP natknęli się na zakopany w ziemi cokół. Okazało się, że jest to pomnik Józefa Piłsudskiego.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przeleżał w ziemi prawdopodobnie około 80 lat. Odsłonięty został w 1938 roku w XX rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najstarsi mieszkańcy wsi wspominają ten dzień –  z autopsji lub opowiadań swoich przodków – jako wyjątkowe święto.

Cała Wola Wiązowa była przystrojona kwiatami i gałązkami, a w uroczystości brali udział wszyscy mieszkańcy, odświętnie na tę okazję ubrani. Na miejsce znaleziska udał się dziś wicestarosta Jacek Bakalarczyk.

Pełne odkopanie pomnika wiąże się z naruszeniem pasa drogowego drogi powiatowej i w naszej gestii będzie leżało umożliwienie przeprowadzenia niezbędnych działań – mówi wicestarosta J. Bakalarczyk. – Jak widzę, betonowy cokół jest bardzo dobrze zachowany. Jak relacjonują mieszkańcy, płaskorzeźba popiersia J. Piłsudskiego była wykonana z brązu i została skradziona, a pomnik przewrócono i zasypano ziemią. Myślę, że szczegóły historii tego miejsca ustali Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, który powiadomiliśmy o tym niezwykłym odkryciu na terenie powiatu bełchatowskiego.

źródło: Starostwo Powiatowe

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz