Home Wiadomości Oszukują na BLIK

Oszukują na BLIK

by admin
421 wejść

Bełchatowscy policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Strzeż swoich haseł do kont bankowych i nie podawaj nikomu numeru BLIK!!!

Oszuści włamują się na konta poczty elektronicznej, czy konta na portalach społecznościowych i proszą “znajomych” o pilną pożyczkę pieniędzy. Przepraszają przy tym za pośpiech, a taką formę pożyczki tłumaczą różnymi problemami, w których rzekomo się znajdują, najczęściej podają, że nieoczekiwanie stracili pracę, znaleźli się w dużych kłopotach finansowych, czy na przykład zdrowotnych. “Znajomy” obiecuje, że pieniądze odda niezwłocznie. Często to prośby o realizacje platności za zakupy internetowe. “Znajomy” tłumaczy, że wykonanie przelewu jest pilne, a on posiada jedynie gotowkę.

Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a kod wystarczy żeby oszust “wyczyścił” konto.

Tylko w przeciągu ostatnich 2 tygodni ofiarami oszustów działających metodą na BLIK-a padło aż 8 mieszkańców powiatu bełchatowskiego. W każdym przypadku oszuści włamali się na pocztę elektroniczną i portal społecznościowy swojej ofiary, uzyskali do nich hasło, następnie żerując na empatii znajomych tej osoby prosili o pomoc w realizacji platności przez internet i podanie numeru BLIK. W taki sposób osobom pokrzywdzonym z kont zniknęły pieniądze. Obecnie bełchatowska policja prowadzi kilkanaście postępowań w sprawie o takie oszustwa.

Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz prośbę o “pożyczkę “nie działaj pochopnie. Wystarczy jedynie sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. NALEŻY zrobić to przez bezpośredni kontakt na przykład  DZWONIĄC do tej osoby ! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym. W przypadku gdy weryfikacji dokonujemy przez komunikator czy mail w rzeczywistości piszemy z OSZUSTEM, który przejął konto naszego znajomego i się pod niego podszywa.


Warto pamiętać o kilku zasadach:

  •  nigdy nie udostępniaj i nie zapisuj  w widocznych miejscach swoich haseł.
  •  logując się na konto bankowe czy konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych sieci;
  •  nie wchodź w linki reklamowe z e-maili, niektórzy oszuści podszywają się pod legalne sklepy;
  •  nie podawaj nikomu numeru BLIK;
  •  płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki),
  • weryfikuj w rozmowie osobistej lub telefonicznej (nie w formie korespondencji pisemnej) czy osoba, której masz pomóc w realizacji płatności to faktycznie twój znajomy.

źródło: KPP Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz