Home Wiadomości 70 bełchatowian pozbyło się starych “kopciuchów”.

70 bełchatowian pozbyło się starych “kopciuchów”.

by admin
505 wejść

W ramach miejskiego programu w ciągu dwóch ostatnich lat ponad 70 bełchatowian pozbyło się starych pieców węglowych. Dotacje, jakie zostały im przyznane, sięgały 5 tys. zł. W sumie magistrat na ten cel przeznaczył 355 tys. zł. 

Bełchatów od lat realizuje „zielone” inwestycje. Jednym z prowadzonych przez magistrat działań była wymiana tzw. kopciuchów na nowe, ekologiczne źródła ciepła. W tym celu prezydent Mariola Czechowska ogłosiła miejski program dopłat, a na jego realizację w budżetach na lata 2019 i 2020 zabezpieczono kilkaset tysięcy złotych.

Likwidacja starych pieców i zastąpienie ich nowymi, bardziej przyjaznymi środowisku źródłami ogrzewania, to ważna część naszej polityki ekologicznej. Taka wymiana jest jednak dość kosztowną inwestycją i nie każdego mieszkańca na nią stać. Stąd pomysł na dofinansowanie tych niezbędnych z punktu ekologicznego inwestycji. Zainteresowanie naszą propozycją było bardzo duże, dlatego zależy nam, aby ten program kontynuować. Chcielibyśmy wygospodarować w budżecie kolejne środki na ten cel, tak aby również w tym roku z takiego wsparcia mogli skorzystać następni mieszkańcy – tłumaczy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

W ramach programu bełchatowianie mogli pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł zwrotów kosztów inwestycji. Dofinansowanie mogły pozyskać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zlikwidować stary piec i wymienić go np. na gazowy. Dotacje można było także wykorzystać na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź instalację odnawialnych źródeł energii. Z możliwości, jakie dawał miejski program, skorzystało w sumie 71 mieszkańców, którym przyznano środki o łącznej wysokości 355 tys. zł.

Przypomnijmy, że w 2017 roku miasto otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach PONE, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Mowa tu o kwocie 943 tys. 146 złotych. Było to stuprocentowe dofinansowanie, o jakie wnioskowały władze Bełchatowa. Z programu skorzystało 154 mieszkańców Bełchatowa.

Cały czas można jeszcze aplikować do rządowego programu „Czyste powietrze” i pozyskać nawet 37 tys. zł dotacji na wymianę kopciucha czy termomodernizację budynku. Co ważne, każdemu, kto chce się starać o dotację, potrzebne będzie zaświadczenie z gminy o dochodach.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz