Home Edukacja Doktryny polityczne, systemy partyjne, partie polityczne. Konkurs WoS.

Doktryny polityczne, systemy partyjne, partie polityczne. Konkurs WoS.

by admin
640 wejść

Współczesne doktryny polityczne, systemy partyjne, partie polityczne w Polsce, wyniki wyborów do parlamentu – to zagadnienia, z którymi zmierzyli się uczestnicy IX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Społeczeństwie, zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego. Laureaci otrzymali dyplomy i czeki, ufundowane przez przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr. Najwyższa nagroda to 250 zł. Trafiła do Kacpra Leśniewskiego z II LO w Bełchatowie.

To kolejny powiatowy konkurs przedmiotowy dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Do 9. edycji zgłosiły się cztery placówki, trzy ogólniaki z Bełchatowa i liceum ze Szczercowa. Młodzież rozwiązywała test, złożony z 19 pytań. Dotyczyły one wiedzy o współczesnych strukturach państwowych, nie tylko w Polsce, ale również innych krajach na świecie, zjawiskach politycznych i systemach partyjnych. Poprawne udzielenie odpowiedzi wymagało od uczestników nie tylko wiedzy podręcznikowej, zdobywanej na lekcjach WOS i historii, ale także dobrej orientacji w sytuacji geopolitycznej na świecie na przestrzeni ostatnich lat.

Laureat I miejsca, Kacper Leśniewski z II LO im. J. Kochanowskiego przyznał, że są to zagadnienia, które naprawdę go interesują i dlatego przyswajanie informacji nie sprawia mu kłopotu. Do udziału w konkursie przygotowywał się intensywnie w przededniu turnieju, studiując właściwie dwa podręczniki. Obszary do opanowania konsultował na bieżąco z nauczycielką WOS i historii.

Kacper jest także ubiegłorocznym laureatem tego konkursu, wówczas zajął drugie miejsce – mówi Agata Bluszcz-Kiełbik, nauczycielka historii w II LO. – Jego zaangażowanie, otwartość umysłu, umiejętność koncentracji i przede wszystkim ciekawość i dociekliwość są podstawą jego sukcesów.

Swoją wygraną w tegorocznym konkursie Kacper Leśniewski zamierza dorzucić do puli na spełnienie marzenia, którym jest zakup samochodu. Wcześniej jednak czeka go matura, a potem starania o indeks studenta. Dziś jeszcze nie wie, jaki wybierze kierunek. – Może planowanie przestrzenne, może dziennikarstwo albo historia – dodaje.

Drugie miejsce w konkursie zajął Kacper Banaszczyk z I LO, trzecie – Jakub Kita, także z „Bronka”. Jury przyznało wyróżnienie Aleksandrze Gieras, która walczyła z Jakubem, o trzecią lokatę, a ostatecznie zajęła miejsce czwarte. Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji w bełchatowskim starostwie wręczyła laureatom czeki, pieniądze zostaną im przekazane na rachunki bankowe.

źródło: Starostwo Powiatowe

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz