Home Edukacja Dzień Świadomości Autyzmu. [ZDJĘCIA]

Dzień Świadomości Autyzmu. [ZDJĘCIA]

by admin
527 wejść

Dzień Świadomości Autyzmu, zorganizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie, zaznaczył się symbolicznym wypuszczeniem niebieskich balonów, jako znak solidarności z osobami autystycznymi. Do placówki po raz pierwszy trafiło dziecko z takim zaburzeniem w 2008 roku. Obecnie jest to grupa siedemnastu uczniów. Na obchody Dnia Autyzmu kilka szkół przesłało do SOSW plakaty, które przekazują informacje o zaburzeniu, ale także uczą tolerancji i akceptacji.

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają nawet do końca życia. Wśród objawów tego zaburzenia występują najczęściej: brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, stronienie od zabaw z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się, zarówno za pomocą gestów, jak i mowy. Otoczenie może odbierać jako dziwne zachowanie autystycznego dziecka.

Tolerancja i akceptacja to wartości, na które zwrócili uwagę uczniowie bełchatowskich szkół, autorzy plakatów, przygotowanych specjalnie na obchody Dnia Świadomości Autyzmu.

Co roku organizowaliśmy niebieski korowód ulicami miasta chcąc zaznaczyć, że osoby autystyczne są wśród nas – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW w Bełchatowie. – Z powodu pandemii zmieniliśmy formę tegorocznej akcji, przygotowując z zaprzyjaźnionymi placówkami wystawę plakatów oraz wypuszczając w niebo trzydzieści niebieskich balonów. Ich kolor nie jest przypadkowy. Tak się przyjęło, że niebieski towarzyszy symbolice autyzmu, bowiem jest to kolor, który pozytywnie wpływa na osoby z tym zaburzeniem.

W powiatowej placówce naukę pobiera obecnie siedemnastu uczniów z autyzmem. Szkoła gromadzi swoje doświadczenie od kilkunastu lat. Pierwszym podopiecznym był chłopiec, który trafił do SOSW w 2008 roku. Chodził do podstawówki, a następnie szkoły przysposabiającej do pracy. Niedawno zakończył edukację i szkołę opuścił.

A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz