Home Regionalne Psy w szeregach straży pożarnej miały wczoraj swoje święto. [ZDJĘCIA]

Psy w szeregach straży pożarnej miały wczoraj swoje święto. [ZDJĘCIA]

by admin
361 wejść

Ostatnia niedziela kwietnia każdego roku to Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Od chwili jego ustanowienia, czyli od 2008 r. dzień ten celebrowany jest przez strażaków – ratowników i ich najbliższych czworonożnych partnerów.  Jest to doskonała okazja do podkreślenia niezmiernie ważnej roli jaką pełnią te zwierzęta w poszukiwaniu zaginionych osób na rozległych terenach czy też w katastrofach budowlanych.

Tylko w Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 27 psów, 14 z nich to psy o specjalności poszukiwawczej terenowej, których zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych w lasach lub innych rozległych terenach, natomiast 13 psów posiada specjalność gruzowiskową wykorzystywaną do poszukiwań osób w katastrofach budowlanych, naturalnych czy też po zamachach terrorystycznych.

W dniu 25 kwietnia odbył się wspólny trening – strażaków z JOT OSP Zelów, ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Justynów i oczywiście psów. Podczas symulowanej akcji poszukiwawczej grupy druhowie z zelowskiej jednostki tym razem wystąpili w roli poszukiwanych.

źródło: JOT OSP Zelów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz