Home Wiadomości Służba zdrowia wraca na normalne tory.

Służba zdrowia wraca na normalne tory.

by admin
362 wejść

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim uległa zdecydowanej poprawie.
W szpitalach z powodu Covid-19 przebywa obecnie około 600 osób. To rekordowo niska liczba. Ostatni raz tak dobra sytuacja była w szpitalach województwa łódzkiego przed II falą epidemii. Dlatego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek dla pacjentów z Covid -19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, który znów będzie leczył pacjentów niecovidowych.

Decyzja wojewody łódzkiego dotycząca szpitala w Zgierzu wchodzi w życie 1 czerwca. Szpital przywróci 285 miejsc do pierwotnej działalności sprzed epidemii dzięki czemu będzie tam możliwość realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów niecovidowych. Przywrócone zostaną specjalistyczne oddziały: gastroenterologia,laryngologia,okulistyka,neurologia,neurochirurgia,
ginekologia i położnictwo, chirurgia, kardiologia oraz nefrologia. W szpitalu pozostanie nadal 165 łóżek covidowych, w tym 17 specjalistycznych i 12 respiratorowych. W czasie trzeciej fali udało się tu wyleczyć około 2,2 tys. osób.

Jednocześnie wojewoda łódzki wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z wnioskiem o nieprzyjmowanie pacjentów przez szpital tymczasowy znajdujący się w hali Expo i przejście od 11 czerwca szpitala w tryb pasywny jako rezerwa strategiczna dla województwa łódzkiego na wypadek nagłego wzrostu liczby zakażeń i hospitalizacji. Dzięki temu personel medyczny ze szpitala tymczasowego wróci do leczenia w szpitalach województwa łódzkiego.

Przypomnijmy, że szpital tymczasowy był utworzony 25 listopada 2020 r, a uruchomiony 22 marca 2021 r. w szczycie trzeciej fali epidemii, kiedy dynamika wzrostu liczby hospitalizacji stała się ogromna i z dnia na dzień łóżka szpitalne przeznaczone dla pacjentów z Covid-19 szybko były zajmowane. Wojewoda łódzki oddelegował do pracy w szpitalu tymczasowym 158 osób. W tym czasie udało się wyleczyć tu blisko 500 chorych, zaś w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi ok. 4 tys. osób.

W szczycie trzeciej fali epidemii Covid-19 dla pacjentów w województwie łódzkim było przygotowanych 3870 miejsc. W efekcie przywracania świadczeń pozostaną 1602 łóżka dla pacjentów z Covid 19 na wszystkich poziomach, w tym niecały 1 tys. na II poziomie.

Sytuacja epidemiczna w naszym województwie zdecydowanie się poprawia.
Dlatego przywracamy łóżka do systemu opieki zdrowotnej. Priorytetem jest udostępnianie pacjentom tych miejsc, w których mogą być realizowane ważne dla nich świadczenia medyczne, które przez 3 fale COVID 19 były mocno ograniczone. Jednocześnie pamiętajmy, że jedyną drogą do tego, by ta sytuacja nie powtórzyła się jesienią są szczepienia. Dlatego zachęcam wszystkich- szczepmy się
” – mówi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Do szczepień namawia także marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, który podkreśla, że to nie tylko troska o własne zdrowie, ale też o bezpieczeństwo najbliższych przyjaciół i współpracowników.

„To też bardzo dobra chwila na to, by powrócić do troski o własne zdrowie. Pacjenci w obawie przed covidem, odkładali badania. Profilaktyka jest bardzo ważna. Placówki medyczne są gotowe na przyjęcie pacjentów.
W szpitalach wojewódzkich  realizowany jest program profilaktyki onkologicznej, to jest bezpłatnych badań dla mieszkańców województwa łódzkiego”
– mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Podkreślmy, że pacjenci zakażeni Covid- 19 nadal znajdą pomoc w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi oraz w szpitalach: w Zgierzu, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa  Łódzkiego Kancelaria Marszałka

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz