Home Regionalne Gmina Bełchatów zakupi pięć autobusów.

Gmina Bełchatów zakupi pięć autobusów.

by admin
386 wejść

Gmina Bełchatów zakupi pięć autobusów, które będą kursowały na terenie gminy, dowożąc mieszkańców do Bełchatowa. Odtworzenie transportu publicznego to jedno z pierwszych zadań, które będziemy realizować w tym roku.

Dla wielu mieszkańców Gminy Bełchatów bardzo dotkliwe jest to, że jeśli nie posiadają samochodu, w praktyce nie mogą dostać się do miasta – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. – Dotyczy to tak osób starszych, jak i młodzieży ze szkół średnich. O dobrym albo chociaż przyzwoitym skomunikowaniu z Bełchatowem mogą mówić właściwie jedynie mieszkańcy tych miejscowości, które położone są przy drogach wojewódzkich prowadzących w kierunku Łodzi, Zelowa czy Kamieńska. Obliczyliśmy, że w przypadku 67 miejscowości na terenie naszej gminy transport publiczny po prostu nie funkcjonuje. Najwyższa pora to zmienić – mówi Konrad Koc.

Wójt Gminy Bełchatów nie kryje, że odtworzenie transportu publicznego to jeden z pierwszych celów, które chce zrealizować w tym roku. Na styczniowej sesji Rady Gminy Bełchatów zaproponował radnym takie zmiany w budżecie, które pozwolą na ogłoszenie przetargu na zakup pięciu nowych autobusów. Na ten cel zabezpieczonych zostało 3,250 mln zł. Są to pieniądze z nadwyżki budżetowej za 2021 rok. Radni za przyjęciem tej uchwały zagłosowali jednomyślnie.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na zakup pojazdów. Przyjmuje się, że cztery autobusy będą średniej wielkości, jeden z pojazdów będzie miał mniejsze gabaryty. Wszystkie mają być ekologiczne i przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Będą kursować na kilku liniach.

– Chcemy tak skonstruować siatkę połączeń, by autobus docierał do każdej miejscowości na terenie gminy, ale jednocześnie żeby podróż do Bełchatowa nie trawała dłużej niż pół godziny – zaznacza Konrad Koc. Przejazdy będą biletowane, ale jak podkreśla wójt, cena będzie przystępna. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, kursy zostaną uruchomione latem. Będzie je obsługiwało Przedsiębiorstwo Komunikacji, Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów.

Przygotowanie siatki połączeń wiąże się z uzyskaniem szeregu pozwoleń, musimy też przebrnąć przez inne kwestie formalne, które wymagają czasu – zaznacza Konrad Koc.

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Mieszkaniec gminy 7 lutego 2022 - 23:27

Pięć autobusów , pięciu kierowców ,prezes , zastępca prezesa, sekretarka itp. Jakoś te pieniądze trzeba zagospodarować.

Reply

dodaj komentarz