Home Wiadomości Powiat Bełchatowski pomoże Ukrainie.

Powiat Bełchatowski pomoże Ukrainie.

by admin
258 wejść

Sytuacji na Ukrainie i przygotowaniu się do pomocy uchodźcom poświęcone było dzisiejsze spotkanie online Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego ze starostami powiatów ziemskich z terenu naszego województwa. Decyzją wojewody koordynowaniem działań pomocowych dla Ukrainy zajmą się na terenie swoich powiatów starostowie. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr zwołała na poniedziałek, 28 lutego, posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem włodarzy gmin.

O wyzwaniach, jakie staną przed administracją publiczną w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, mówił wojewoda Tobiasz Bocheński na spotkaniu ze starostami. Jednym z nich będzie zabezpieczenie kwater dla uchodźców. Ukraińcy, którzy przedostaną się do województwa podkarpackiego, będą dyslokowani do województwa łódzkiego.

Jeszcze dziś gminy zostaną poproszone przez wojewodę o zadeklarowanie form pomocy ze swojej strony. Będą one zobowiązane przekazywać informacje o swoich działaniach do właściwych starostów. Jak poinformował wojewoda, obecnie trwają intensywne prace na szczeblu ministerialnym, przygotowujące mechanizmy i procedury dla konkretnych działań pomocowych, takich jak zakwaterowanie uchodźców, pomoc rzeczowa i finansowa, wsparcie psychologiczne czy prawne, legalizacja pobytu na terenie RP. Starostowie podzielili się pierwszymi, już podjętymi krokami w swoich powiatach. Poproszono m.in. lokalnych przedsiębiorców o weryfikację możliwości zatrudniania Ukraińców.

Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr zwróciła się do Christiny Zamuli, przewodniczącej Lwowskiej Rejonowej Administracji ze słowami solidaryzowania się z mieszkańcami regionu i całym krajem oraz pytaniem o wskazanie potrzeb, w których Powiat Bełchatowski mógłby pomóc. Z kolei do starosty Doroty Pędziwiatr zwrócił się w rozmowie telefonicznej Bernhard Kern, Starosta Berchtesgadener Land, nasz partner w Niemczech, także deklarując wsparcie Ukraińcom za pośrednictwem naszego powiatu.

Przypomnijmy, że Powiat Bełchatowski od 2008 roku współpracował z Regionem Żółkiewskim. Po reformie administracyjnej na Ukrainie w lipcu 2020 r. region ten przestał istnieć, a w jego miejsce utworzono Powiat Lwowski. Przedstawiciele tej jednostki na czele z Christiną Zamulą, przewodniczącą Lwowskiej Rejonowej Administracji, wyrazili zainteresowanie podpisaniem umowy z Powiatem Bełchatowskim podczas spotkania w Bełchatowie we wrześniu 2021 roku. Działania związane z kwestiami formalno-prawnymi zostały zaplanowane na rok 2022.

źródło: Agnieszka Zawodzińska/ Zespół ds. Promocji

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz