Strona domowa Wiadomości Nowe, czerwone pojemniki na elektrośmieci.

Nowe, czerwone pojemniki na elektrośmieci.

by admin
97 wejść

10 nowych, charakterystycznie wyglądających pojemników na elektrośmieci umieszczonych zostało na terenie miasta. Nieodpłatnie można zostawiać w nich np. zużyte elektronarzędzia, sprzęt komputerowy, AGD, drony czy baterie. Projekt realizowany jest wspólnie przez Miasto Bełchatów, MB Recycling z Kielc i Fundację Środowisko w Bogumiłowie.

Z każdym rokiem liczba zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rośnie. Szacuje się, że w 2050 r. globalnie wyprodukujemy aż 120  milionów ton, stąd tak ważna jest ich selektywna zbiórka. Wszystko, co działa na prąd czy baterię powinno być oddawane jako elektroodpad. Służą do tego np. specjalnie pojemniki, takiej jak te, które pojawiły się na terenie miasta.  – Z uwagi na niebezpieczne substancje, które w sobie zawierają jak np. ołów lub kadm nie mogą one trafiać do zwykłych koszy na śmieci. Należy je wyrzucać do czerwonych pojemników lub oddawać do PSZOKu”- wyjaśnia Robert Magolon z projektu Elektryczne Śmieci.

Do czerwonych pojemników, które ustawione są na terenie Bełchatowa, mogą trafiać wyłącznie elektryczne śmieci, o wielkości nie większej niż 50 cm. Zebrane w ten sposób odpady, przekazane zostaną do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie będą poddane procesom recyklingu. Z części odzyskanych substancji i materiałów powstaną ule.

Ważnym elementem projektu ”Elektryczne śmieci” jest kampania informacyjna i edukacyjna poświęcona tematyce recyklingu, ze szczególnym naciskiem na ten rodzaj odpadów. W ramach zawartego przez Miasto Bełchatów porozumienia prowadzone będą akcje i wydarzenia dla mieszkańców połączone ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w zajęciach ekologicznych np. warsztatach artystycznych i pszczelarskich, lekcjach online, czy grach. W ramach akcji odwiedzane są szkoły i przedszkola. – Uruchomiliśmy także innowacyjną platformę edukacyjną, Szkolne Centrum Recyklingu, na której znajdują się edukacyjne bajki dla dzieci, filmy, artykuły naukowe oraz materiały dla nauczycieli: scenariusze lekcji oraz prezentacje” – podkreśla Agnieszka Pabis z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci:https://elektrycznesmieci.pl

Lista lokalizacji czerwonych pojemników:

  • al. Kardynała Wyszyńskiego 25 – rejon parkingu przy PSS Społem,
  • ul. Leśna 1 – rejon przy szkole podstawowej nr 4,
  • ul. Słowackiego 8 -rejon przy szkole podstawowej nr 13,
  • ul. Berylowa – rejon skrzyżowania ul. Berylowej i Budryka,
  • ul. Mioceńska 2 / Turkusowa 9,
  • os. Dolnośląskie 101
  • ul. Gombrowicza 6
  • os. Dolnośląskie 333
  • ul. Budryka 7 – parking w rejonie szkoły podstawowej nr 12
  • ul. Kolejowa 6 – parking Galeria Olimpia

Miasto podpisało dwuletnią umowę na odbiór elektrośmieci z terenu Bełchatowa z firmą z MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz

X