Home Wiadomości Muzeum regionalne czeka remont

Muzeum regionalne czeka remont

by admin
258 wejść

Miasto podpisało umowę na remont siedziby muzeum regionalnego. W ramach renowacji odnowione zostaną m.in. zewnętrzna elewacja budynku, schody zewnętrzne oraz dach. Na realizację wszystkich zaplanowanych prac wykonawca będzie mieć osiem miesięcy. 

Jeszcze w tym roku Dworek Olszewskich, w którym swoją siedzibę ma bełchatowskie muzeum regionalne, przejdzie remont. Tak wynika z podpisanej właśnie przez miasto umowy na realizację tego zadania. Zgodnie z projektem, renowacja prowadzona będzie wielotorowo. Obejmie głównie remont poszycia dachu, wymianę okien oraz instalacji odgromowej. Ponadto naprawiona i pomalowana zostanie elewacja budynku. To jednak nie wszystko. Odnowione zostaną także schody wejściowe z obu stron, remont przejdzie balkon od strony wschodniej. W ramach prac wymieniona będzie również część stolarki okiennej, a w części biurowej dworku wykonane zostanie okablowanie.

Odkąd funkcjonujemy w dworku Olszewskich, czyli już od ponad dwudziestu lat, muzeum nie przechodziło tak dużego remontu. A z pewnością był on konieczny. Można powiedzieć, że po zakończeniu wszystkich prac, jakie planujemy, budynek odzyska dawny blask – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie .

Całość kosztować będzie ponad 450 tys. zł, na realizację tej inwestycji miasto pozyskało blisko 240 tys. zł dofinansowanie z RPO województwa łódzkiego. Zgodnie z umową, na wykonanie wszystkich objętych projektem prac, wykonawca będzie mieć osiem miesięcy.

Przypomnijmy, że wybudowana na początku XVIII wieku rezydencja rodu Rychłowskich, w kolejnym stuleciu przeszła w ręce rodziny Hellwigów. Po II wojnie światowej wykupił ją Wacław Olszewski, a w latach osiemdziesiątych XX wieku posiadłość odsprzedana została Skarbowi Państwa. Władze Bełchatowa podjęły działania mające na celu ratowanie dworu. Prace remontowe zakończono w 1998 roku, i wtedy to właśnie przeniosło się tam muzeum regionalne.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz