Strona domowa Wiadomości Tytuły Dobrodzieja i Wolontariusza przyznane. [ZDJĘCIA]

Tytuły Dobrodzieja i Wolontariusza przyznane. [ZDJĘCIA]

by admin
88 wejść

Tradycyjnie każdego roku w Bełchatowie przyznawane są nagrody dla osób oraz organizacji działających na rzecz lokalnej społeczności. Ze względu na pandemię SARS-CoV-2, nie odbyły się konkursy na Dobrodzieja oraz Wolontariusza 2020. Dlatego też teraz postanowiły uhonorować wszystkich zgłoszonych kandydatów.

– Za nami bardzo trudne dwa lata naznaczone pandemią COVID-19. Nie przeszkodziło to Państwu w Waszej działalności, a myślę, że była jeszcze większa. Był to bardzo trudny czas i kiedy czekaliśmy na wiosnę 2022 roku i byliśmy pewni, że to najbliższe lato będzie pozbawione jakichkolwiek obostrzeń, wybuchła wojna w Ukrainie. Dzisiaj, i mówię to wprost, znowu Was bardzo potrzebujemy. Wszystkich tych osób, które z pełnym zaangażowaniem pomagają w tych trudnych sytuacjach. Z serca dziękuję Państwu za to, co robiliście przez wiele lat i nadal robicie. Dziękuję za Wasze serce i Waszą otwartość oraz życzę dalszego niegasnącego zapału – mówiła podczas uroczystości Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Nagrody za prowadzoną w 2021 roku działalność dobroczynną oraz społeczną przyznano sześciu osobom – czterem w konkursie na Wolontariusza i dwóm na Dobrodzieja Roku 2021.

Dobrodziej Roku 2021

Pierwszą z osób, jakie otrzymują zaszczytny tytuł Dobrodzieja Roku 2021 została pani Barbara Maziarz, właścicielka firmy budowlanej P.H.U Maziarz. Nominowana została przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”. To dzięki hojności oraz wparciu finansowemu laureatki, bełchatowianie mogą podziwiać barwne stroje aktorów podczas Orszaku Trzech Króli. Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, „rzadko się zdarza, aby przedstawiciel branży technicznej tak doskonale rozumiał i wspierał przedsięwzięcia z dziedziny kultury” – czytamy w uzasadnieniu nominacji. 

Komisja uznała, że tytuł Dobrodzieja Roku 2021 otrzyma także pan Marcin Stańczyk, właściciel firmy gastronomicznej Catering Coolinarium. Laureat od lat wspiera różne inicjatywy społeczne podejmowane w naszym mieście i aktywnie angażuje się w ich organizację. Swoją współpracę z RTSK ERSKA, które nominowało go do nagrody, prowadzi od 2000 roku, przez ponad dwadzieścia lat sponsoruje nagrody rzeczowe dla laureatów przeglądu piosenki patriotycznej „Moja Ojczyzna”, częstuje grochówką uczestników Marszu szklakiem Powstańców Styczniowych, a w Cafe Senior Raj uczy seniorów, czym jest dobra kuchnia. Jak czytamy w zgłoszeniu konkursowym, „pan Marcin chętnie angażuje się także w pomoc innym organizacjom, tj. Ochotniczej Straży Pożarnej a także organizację różnych przedsięwzięć wspólnie z miastem, jak chociażby Śniadania Wielkanocnego czy Miejskiej Wigilii”. – Czuję ogromną radość, a jednocześnie motywację do jeszcze większej pracy. Chodzi przecież o to, by tę dobroć dalej dawać ludziom. Dobro wraca i tak powinno być – mówił Marcin Stańczyk.

Wolontariusz 2021 roku

Podobnie, jak w przypadku Dobrodzieja 2021 Roku, komisja konkursowa postanowiła uhonorować tytułem Wolontariusza wszystkich nominowanych do nagrody. Wśród nich znalazła się pani Jadwiga Kowalska – Przewodnicząca Zarządu Klubu Seniora Bajka, który nominował ją do konkursu. To właśnie dzięki pracy i zaangażowaniu pani Jadwigi klub dynamicznie się rozwija, przybywa nowych członków, organizowane są liczne spotkania integracyjne. Laureatka udziela się także w Centrum aktywności Seniora Cafe Senior Raj oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Bełchatowa. „Wszystkie działania Jadwigi Kowalskiej na rzecz integracji, wspierania osób starszych, edukacji ekologicznej i promocji zdrowia przynoszą najcenniejsze wartości, jakimi są radość życia i międzyludzkie więzi” – czytamy w uzasadnieniu nominacji. – To dla mie wielka radość. Tytuł Wolontaraiusza Roku był moim marzeniem. Jestem ogromnie usatysfakcjonowana, niczego więcej nie mogłabym sobie życzyć. Mogę nawet powiedzieć, że to mnie dodatkowo „nakręca” – podkreśla z uśmiechem Jadwiga Kowalska. 

Tytuł Wolontariusza 2021 Roku otrzymała również pani Irena Stasiak – członek Polskiego Czerwonego Krzyża i członek Zarządu Rejonowego PCK w Bełchatowie. Od wielu lat jest instruktorem pierwszej pomocy, prowadzi profilaktyczne zajęcia zdrowotne w bełchatowskich szkołach i przedszkolach, o czym można przeczytać w uzasadnieniu. „Za dotychczasową działalność została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową PCK II stopnia. Może również poszczycić się tytułem Zasłużony dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi” – czytamy w uzasadnieniu nominacji przez Zarząd Rejonowy PCK w Bełchatowie. – Jestem niezwykle wzruszona, ale to nie czas na odpoczynek. Dzisiaj wszystko podporządkowane jest Ukrainie i „naszym” uchodźcom. To moje zadanie – być zawsze dla tych, którzy tego potrzebują – powiedziała Irena Stasiak. 

Pani Kamila Chęcińska, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 12, to kolejna laureatka konkursu Wolontariusz 2021 roku. Dzięki jej zaangażowaniu uczniowie rozwijają właściwe postawy niesienia bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym, kształtują umiejętności organizacyjne, rozwijają umiejętności właściwego komunikowania się, odpowiedzialność oraz otwartość i wrażliwość na potrzeby innych. „Pani Kamila Chęcińska jest osobą empatyczną, wrażliwą. Jest zawsze gotowa wpływać na swoje otoczenie i zmieniać na lepsze historie tych, których spotyka na swojej drodze” – tak jej działalność podsumowuje dyrektor SP 12, placówki, która zgłosiła tę kandydaturę. – To dla mnie wielka motywacja, ale też mogę powiedzieć, że gdyby nie moja szkoła i dyrekcja, która cały czas nas wspiera, nasze koło nie działałoby tak prężnie, jak działa. Dla nas głównym celem zawsze była i jest pomoc potrzebującym – mówiła ze wzruszeniem Kamila Chęcińska.

Kapituła konkursowa uhonorowała i doceniła także społeczną działalność pana Cezarego Obuchowskiego, ratownika KPP i członka Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa w Bełchatowie. Od początku swojej pracy wolontariackiej, czyli od 12 już lat, zajmuje się prowadzeniem kursów i szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wspólnie z policją i Strażą Miejską organizuje akcje promujące bezpieczeństwo, zabezpiecza medycznie różne miejskie wydarzenia sportowe i kulturalne. „Jest człowiekiem, który nie boi się żadnego wyzwania, angażując się we wszelkie formy wolontariatu i działania społeczne, w tym Szlachetną Paczkę. Jest osobą przyjazną, otwartą na wszelkie formy pomocy bliźniemu” – podsumowuje Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa, który zgłosił kandydaturę pana Obuchowskiego. – Takie wyróżnienie na pewno „nakręca” do dalszego działania, do pracy. Musimy pamiętać, że nie byłoby wolontariatu bez darczyńców. Ta nagroda należy się więc także tym wszystkim, z którymi pracuję, z którymi codziennie jeżdżę na akcje. Dlatego też to wyróżnienie dedykuję właśnie im – powiedział Cezary Obuchowski.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz

X