Home Wiadomości Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy i pracodawców zainteresowanych ich zatrudnieniem.

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy i pracodawców zainteresowanych ich zatrudnieniem.

by admin
256 wejść

Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy. W Urzędzie Pracy w Bełchatowie uruchomiony został punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy poszukują pracy oraz dla pracodawców zainteresowanych ich zatrudnieniem. Znajduje się on w budynku urzędu przy ul. Bawełnianej 3 oraz w filii w Zelowie przy ul. Żeromskiego 23.

Na miejscu doradca udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem, w tym prezentuje dostępne oferty pracy jakimi dysponuje. Urząd zbiera również informacje od pracodawców dotyczące zainteresowania zatrudnieniem obywateli Ukrainy – mówi Maria Ziębaczewska zastępca dyrektora PUP.

Na stronie powiatowego urzędu pracy oferty pracy są tłumaczone na język ukraiński, są też odesłania do
rządowych stron i ogólnopolskich baz ofert pracy, które również są z automatu tłumaczone.

Natomiast, jeśli pracodawca zamierza stworzyć miejsca pracy dla obywateli Ukrainy to może wystąpić do urzędu o organizację prac interwencyjnych, stażu, dofinansowania wynagrodzeń bezrobotnych pow. 50 roku życia. Osoby z Ukrainy będą mogły mieć finansowane koszty szkoleń. – mówi Ziębaczewska.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Pracodawca będzie musiał w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem portalu praca.gov.pl właściwy urząd o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Dotyczy to zarówno obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24.02.2022r. oraz tych, którzy są obywatelami Ukrainy posiadającymi legalny pobyt na terytorium RP.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz