Home Wiadomości Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy i pracodawców zainteresowanych ich zatrudnieniem.

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy i pracodawców zainteresowanych ich zatrudnieniem.

by admin
32 wyświetleń

Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy. W Urzędzie Pracy w Bełchatowie uruchomiony został punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy poszukują pracy oraz dla pracodawców zainteresowanych ich zatrudnieniem. Znajduje się on w budynku urzędu przy ul. Bawełnianej 3 oraz w filii w Zelowie przy ul. Żeromskiego 23.

Na miejscu doradca udziela wszelkich informacji związanych z zatrudnieniem, w tym prezentuje dostępne oferty pracy jakimi dysponuje. Urząd zbiera również informacje od pracodawców dotyczące zainteresowania zatrudnieniem obywateli Ukrainy – mówi Maria Ziębaczewska zastępca dyrektora PUP.

Na stronie powiatowego urzędu pracy oferty pracy są tłumaczone na język ukraiński, są też odesłania do
rządowych stron i ogólnopolskich baz ofert pracy, które również są z automatu tłumaczone.

Natomiast, jeśli pracodawca zamierza stworzyć miejsca pracy dla obywateli Ukrainy to może wystąpić do urzędu o organizację prac interwencyjnych, stażu, dofinansowania wynagrodzeń bezrobotnych pow. 50 roku życia. Osoby z Ukrainy będą mogły mieć finansowane koszty szkoleń. – mówi Ziębaczewska.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Pracodawca będzie musiał w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem portalu praca.gov.pl właściwy urząd o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Dotyczy to zarówno obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24.02.2022r. oraz tych, którzy są obywatelami Ukrainy posiadającymi legalny pobyt na terytorium RP.

0 komentarz
0

Może Cię zainteresować

skomentuj

X