Home Wiadomości Epidemia “jelitówki” zaatakowała.

Epidemia “jelitówki” zaatakowała.

by admin
697 wejść

Wielu mieszkańców naszego regionu zmaga się teraz z objawami grypy i problemami żołądkowymi. Jelitówka zaatakowała w tym roku zdecydowanie wcześniej niż to zazwyczaj bywa. Bełchatowskie przychodnie pękają w szwach. Osoby, które najczęściej ulegają zarażeniu to dzieci i młodzież, ale to nie świadczy o tym, że dorośli nie mogą się zarazić.

Grypa żołądkowa, czyli biegunka wirusowa lub nieżyt żołądkowo-jelitowy, to choroba wywołana przez wirusy. Często towarzyszą jej wymioty, biegunka i gorączka.

Biegunki wirusowe dają podobne objawy, niezależnie od rodzaju wirusów, które je wywołały. Właściwie nie można ich odróżnić na podstawie samego obrazu klinicznego. Choroba zazwyczaj zaczyna się od nudności i wymiotów. Potem może dołączyć gorączka, ogólne osłabienie, kurczowe bóle brzucha, brak apetytu oraz bóle mięśni i głowy. Stolce są zwykle luźne i wodniste, zazwyczaj nie zawierają śluzu ani krwi. W naszym klimacie najwięcej zachorowań na biegunki wirusowe przypada na chłodniejsze pory roku (w odróżnieniu od biegunek bakteryjnych, które występują głównie latem).

Najczęściej występują biegunki rotawirusowe i norowirusowe. Zakażenia astrowirusami i adenowirusami jelitowymi są znacznie rzadsze i dotyczą głównie małych dzieci. Z reguły biegunki wirusowe są znacznie bardziej zaraźliwe niż biegunki bakteryjne.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz