Home Wiadomości Miasto doświetla przejścia dla pieszych

Miasto doświetla przejścia dla pieszych

by admin
33 wejść

Na ośmiu bełchatowskich „zebrach” zrobiło się jaśniej. Miasto nie tylko je doświetliło, ale także dostosowało przejścia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To kolejne z zadań, na które prezydent Mariola Czechowska pozyskała rządowe dofinansowanie.

Miasto doświetliło przejścia na Mielczarskiego, a konkretnie na skrzyżowaniach z Łąkową i Pabianicką. Prace prowadzone były też na ul. Lipowej w okolicach ulica Kątnej oraz Piaskowej. Dodatkowo zmodernizowane zostały dwie „zebry” w Rynku Grocholskim oraz na dwie skrzyżowaniu Pabianickiej z Bawełnianą. Przy przejściach pojawiły się specjalne, dedykowane oprawy ledowe. Ich najważniejszą cechą jest to, że asymetrycznie rozpraszają światło. W efekcie piesi są lepiej widoczni, a co za tym idzie – wzrasta ich bezpieczeństwo.

Dodatkowo każdą ze wspomnianych zebr magistrat dostosował do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy każdej wykonawca zamontował płyty wskaźnikowe guzkowe dla osób z niewidzących i niedowidzących. Okrągłe, wypukłe punkty są dla nich sygnałem, że coś się zmienia w otoczeniu. Dodatkowym elementem likwidującym bariery architektoniczne przy niektórych z przejść było obniżenie krawężników. Dzięki temu osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą bez większych problemów korzystać z „zebr”.

Prace związane z modernizacją przejść kosztowały miasto prawie 160 tys. zł, z czego nieco ponad 100 tys. to rządowe dofinansowanie.

Doświetliliśmy kolejne przejścia dla pieszych – w planie następne

– To jest kontynuacja działań, jakie podejmujemy w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych, ale też kierowców. Mamy już rozeznane kolejne przejścia, które chcemy doświetlić. Tym razem jednak ze środków budżetowych miasta. Jednocześnie zachęcamy mieszkańców, aby podpowiadali miejsca, w których widzą potrzebę dodatkowego doświetlenia. Każdą taką sugestię przeanalizujemy i w miarę możliwości uwzględnimy w planach – podsumowuje wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz