Home Edukacja Młodzież z Węgier gościła w Bełchatowie

Młodzież z Węgier gościła w Bełchatowie

by admin
41 wejść

Od kilku dni w Bełchatowie przebywa grupa młodych Węgrów. Wszystko w ramach wymiany mieszkańców między Bełchatowem a partnerskim Csongrádem. W programie kilkudniowej wizyty znalazło się m.in. zwiedzanie Bełchatowa, wizyty w miejskich placówkach kulturalnych oraz zajęcia i warsztaty z licealistami z III LO. Z gośćmi spotkała się także prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

– Bardzo się cieszymy, że przyjęliście moje zaproszenie i jesteście tutaj, u nas. Równie bardzo cieszymy się z naszej wieloletniej współpracy. W tym miejscu deklaruję także chęć dalszej, szeroko rozumianej, współpracy. Nie tylko tej w zakresie kultury czy sportu. Liczę także, na dalszą wymianę naszej młodzieży, która jest tak bardzo ważna – powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Węgrzy przyjechali do Bełchatowa w niedzielę 18 lutego. A już od poniedziałku rozpoczęło się intensywne poznawanie naszego miasta. Najważniejsze miejsce w planie wizyty zajmowała integracja z młodzieżą z III Liceum Ogólnokształcącego. Gości wraz z uczniami „Mickiewicza” miei wspólne warsztaty muzyczne, taneczne i językowe. – Te spędzane razem dni są bardzo emocjonujące. Poznajemy ich kulturę, Węgrzy zaś poznają naszą. Uczymy się też trochę węgierskiego, z kolei nasi goście poznają polskie zwrotu. Generalnie porozumiewamy się po angielsku i niemiecku, ponieważ to tych języków się głównie uczymy – mówi Julia Pęciak z III LO.

Oprócz zajęć w „Mickiewiczu”, były też warsztaty w miejskich placówkach oraz liczne atrakcje. Zwiedzanie ekspozycji PGE MCK Gigantów Mocy, lekcja gotowania, próba sił na ściance wspinaczkowej w hali Energia czy wycieczka do Wrocławia to tylko niektóre z nich. – Byliśmy w wielu miejscach, próbowaliśmy wielu rzeczy. Wszystko nam się tutaj podoba – podkreśla Adrienn Bene z Csongrádu. – Mam nadzieję, że przyjaźnie, które nawiązaliśmy, przetrwają – dodaje jej kolega Péter Ormandí.

Wizyta przyjaciół z Węgier była także doskonałą okazją do zaproszenia bełchatowskiej delegacji do Csongrádu, na sierpniowy „Festiwal Chleba i Wina”. – Nasz zespół ludowy „Alföld”, czyli „Nizina Węgierska”, obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. Słyszeliśmy, że także Bełchatowska „Rajka” świętować będzie swój jubileusz. Dlatego też pragniemy zaprosić zespół z Bełchatowa na nasz festiwal. Jestem pewny, że wspólny występ obydwu zespołów uświetni to wydarzenie – powiedział Gábor Cseri, wiceburmistrz Csongrádu.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz