Home Sport Bokserskie pojedynki w Kleszczowie

Bokserskie pojedynki w Kleszczowie

by admin
440 wejść

W minioną sobotę w kleszczowskim Solparku odbyła się po raz pierwszy Gala boksu olimpijskiego o puchar wójta Gminy Kleszczów.

Na ringu do walki stanęło ponad 70 zawodników w różnych kategoriach wagowych w sumie 33 walki.

Gościem specjalnym wydarzenia był Paweł Skrzecz – wicemistrz olimpijski i wicemistrz świata/

Żeby uprawiać boks, nie trzeba od razu marzyć o karierze Alego czy Gołoty. Nie trzeba też mieć urazu mózgu, jak twierdzi Foreman, który w wieku 45 lat wrócił na ring, by zdobyć tytuł mistrza świata (znokautował Michaela Moorera). Bokserski trening nie jest tylko dla zawodowców. To też świetny sposób na rekreacyjne uprawianie sportu. Doskonale modeluje sylwetkę, rozwijając harmonijnie wszystkie partie mięśni, a do tego nie jest monotonny jak bieganie czy pływanie. Daje nieocenione możliwości wyżycia się na sparingach. Poza tym, jak to dumnie brzmi: “Uprawiam boks”.

Ciosy bokserskie stanowią podstawowy element techniki w walce bokserskiej, ciosy bokserskie są prawidłowe jeżeli zadawane są przednią, wypchaną częścią zamkniętej rękawicy (często oznaczoną na biało) w przednie i boczne części głowy (do linii uszu) oraz powyżej pasa z przodu i z boku do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia, rozróżnia się: ciosy sierpowe, ciosy proste, ciosy z dołu. W zależności od tego, która ręka zadaje ciosy rozróżnia się ciosy prawe i lewe; w zależności od celu, w który wymierzony jest cios, dzieli się je na ciosy na górę (w głowę) i ciosy na dół (w tułów); w zależności od ich zasięgu wyróżnia się ciosy krótkie i długie.

  • Ciosy proste – ciosy bokserskie najczęściej stosowane w walce, charakteryzujące się duża szybkością i skutecznością, stosowane są w ataku na dystans i w półdystansie oraz jako kontrciosy w obronie, rozróżnia się cztery podstawowe ciosy proste: lewy prosty na górę (w głowę), lewy prosty na dół (w tułów), prawy prosty na górę (w głowę) oraz prawy prosty na dół (w tułów). W angielskiej terminologii bokserskiej cios wykonywany tą ręką, po której stronie znajduje się wysunięta do przodu noga, określa się jako jab, zaś przeciwną ręką jako cross.
  • Ciosy sierpowe – ciosy boczne, które dochodzą do przeciwnika z boku, trafiając w boczne części głowy oraz tułów, stosowane najczęściej w półdystanse. Ciosy sierpowe charakteryzują się silną pracą skrętną tułowia z przeniesieniem ciężaru ciała w kierunku ciosu przy współudziale pracy nóg, bioder i barków. Podstawowymi ciosami sierpowymi są lewy sierpowy, prawy sierpowy, lewy sierpowy wydłużony oraz prawy sierpowy wydłużony. W angielskiej terminologii określane jako hook.
  • Ciosy z dołu (podbródkowe, haki) – ciosy bokserskie zadawane są ręką ugiętą w łokciu, stosowane w półdystansie i w zwarciu, w ataku i obronie, podstawowymi ciosami z dołu są prawy z dołu i lewy z dołu. W angielskiej terminologii określane jako uppercut.

tekst: Michał Kiedrowski, “Gazeta wyborcza”, sport.pl/ wikipedia

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz