Strona domowa Wiadomości Ruszyła budowa tężni w Bełchatowie

Ruszyła budowa tężni w Bełchatowie

by admin
332 wejść

Ruszyła budowa pierwszej w Bełchatowie tężni solankowej. Drewniana konstrukcja stanie w parku na os. Budowlanych. Wszystko ma być gotowe już we wrześniu.

Bełchatowska tężnia będzie wykonana z suszonego drewna świerkowego, ma mieć około 8 metrów długości i 6 metrów wysokości. Solankę, czyli wodę m.in. z jodem, żelazem czy magnezem mają pompować specjalne urządzenia. Dzięki nim będzie się ona osadzać na gałązkach tarniny i naturalnie odparowywać.

Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto przyjdzie do tężni. Wokół niej stanie pięć ławek, jej użytkownicy będą więc mogli posiedzieć i dłużej wdychać solankowe powietrze. W inhalacji nie przeszkodzi zła pogoda, bo konstrukcja będzie zadaszona. Nie zabraknie także oświetlenia.

– Tężnia z pewnością przyciągnie wielu bełchatowian, chcących skorzystać z dobrodziejstw solnego mikroklimatu – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – Jestem przekonana, że z chęcią zajrzą do niej także turyści, stąd pomysł na taką inwestycję.

Budowa konstrukcji będzie kosztować 150 tys. zł. Mieszkańcy będą mogli z niej korzystać już we wrześniu. Jeśli pomysł się przyjmie i spodoba, niewykluczone, że podobne pojawią się także w innych częściach miasta.

źródło: belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz