Home Wiadomości Bełchatowska tężnia wyłączona na okres zimowy.

Bełchatowska tężnia wyłączona na okres zimowy.

by admin
423 wejść

To ostatni weekend w tym roku, kiedy można jeszcze skorzystać z tężni na osiedlu Budowlanych. W poniedziałek, 19 listopada zostanie ona bowiem wyłączona. Na jej ponowne uruchomienie mieszkańcy będą musieli poczekać do wiosny. Przerwa w działaniu tężni w okresie zimowym jest konieczna ze względów technicznych.


Pierwsza w Bełchatowie tężnia solankowa została otwarta podczas Biesiady Seniorów, 8 września. Od tego czasu z dobrodziejstw wytwarzanego w niej solnego mikroklimatu codziennie korzysta kilkudziesięciu mieszkańców.

Drewniana konstrukcja w parku na os. Budowlanych ma 6 metrów wysokości i około 8 metrów długości. Wykonana jest z suszonego drewna świerkowego, a solankę – wodę m.in. z jodem, żelazem i magnezem, pompują specjalne urządzenia. I to właśnie dzięki nim osadza się ona na gałązkach tarniny, by później naturalnie odparować. Powstałymi oparami, nasyconymi właśnie jodem i innymi cennymi dla zdrowia mikroelementami, będzie się mógł inhalować każdy kto do niej przyjdzie.

W związku z tym, że w tężni pompowana jest woda, konieczne jest jej wyłączenie w okresie zimowym. Tak więc wszyscy chętni do skorzystania z inhalacji, mogą to zrobić jeszcze tylko przez najbliższy weekend. W poniedziałek, 19 listopada, tężnia zostanie wyłączona, a jej ponowne uruchomienie nastąpi wiosną przyszłego roku.

źródło: http://belchatow.pl

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Jmtm 16 listopada 2018 - 09:16

Napisz komentarz* srężnia,pojebana nazwa

Reply

dodaj komentarz