Home Wiadomości 37 rocznica stanu wojennego w Bełchatowie. [ZDJĘCIA]

37 rocznica stanu wojennego w Bełchatowie. [ZDJĘCIA]

by admin
435 wejść

Równo 37 lat temu, 13 grudnia 1921 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Tego dnia w radiu, gen. Wojciech Jaruzelski informował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego w całym kraju. Dziś w Bełchatowie trwały uroczystości z okazji tej rocznicy. Przedstawiciele najważniejszych instytucji składali kwiaty pod pomnikiem ofiar stanu wojennego. Na ulicach Bełchatowa można było również ujrzeć milicjantów, którzy w owych czasach pilnowali porządku.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W operacji wprowadzania stanu wojennego użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

Od połowy października z obszarem przyszłych działań zapoznawało się ponad tysiąc Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne ćwiczenia w walkach z tłumem przechodziły oddziały ZOMO. W więzieniach przygotowano miejsca dla około 5 tys. działaczy „Solidarności” i opozycji, którzy mieli zostać internowani na podstawie list sporządzanych od początku 1981 r.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz