Home Wiadomości Koczowiska bezdomnych. Wspólna akcja policji, MOPS-u i Straży Miejskiej.

Koczowiska bezdomnych. Wspólna akcja policji, MOPS-u i Straży Miejskiej.

by admin
474 wejść

Dzielnicowi z bełchatowskiej komendy Policji wspólnie ze strażnikami miejskimi oraz pracownikami MOPS-u kontrolowali miejsca koczowania osób bezdomnych, dla których ujemne temperatury mogą okazać się śmiertelnym niebezpieczeństwem. Sprawdzali opuszczone budynki oraz inne miejsca, w których najczęściej przebywają bezdomni, adaptując je często na własne potrzeby mieszkaniowe. Dziękujemy wszystkim za informacje o osobach potrzebujących pomocy. Każde, nawet anonimowe zgłoszenie jest przez nas sprawdzane.

18 stycznia 2019 roku dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie kontrolowali miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Sprawdzali opuszczone budynki, ogrody działkowe oraz inne miejsca na obrzeżach miasta, w których mogą gromadzić się bezdomni.

Z uwagi na znaczne spadki temperatur nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnym niebezpieczeństwem. Akcja miała na celu zebranie informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych. Policjanci pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Bełchatowie oraz funkcjonariusze podległych jej – komisariatu i posterunków Policji w ramach codziennych zadań dokonują sprawdzeń miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone.

Mundurowi w każdym przypadku starają się przekonać bezdomnych do skorzystania z możliwości pomocy oferowanej przez ośrodki zapewniające nocleg i posiłek. Stróże prawa przekazują osobom potrzebującym pomocy wiadomości o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur. Informują  o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, w których mogą uzyskać pomoc i schronienie. Służą też pomocą w granicach posiadanych kompetencji. Takie działania trwać będą przez cały okres zimowy.

Bełchatowscy policjanci apelują

Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy, szczególnie teraz kiedy pogoda sprzyja wychłodzeniu organizmu! Zwróćmy uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe, czy mieszkające samotnie, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce, czy w nieogrzewanym pomieszczeniu może skończyć się tragicznie. Reagujmy. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i empatii zależy życie innego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza w okresie zimowym mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy wybrać numer alarmowy i przekazać informacje, gdzie znajduje się osoba potrzebująca pomocy.

PAMIĘTAJMY ! Jeden telefon może uratować ludzkie życie. Jeżeli zauważysz osobę potrzebującą pomocy i wsparcia – zadzwoń:
 

 • 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
 • 997 – Policja
 • 998 – Straż Pożarna
 • 986 – Straż Miejska
 • 999 – Pogotowie Ratunkowe
 • 987 –  bezpłatna infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
 • Takie informacje można także przekazać za pośrednictwem działającej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa podając właściwe miejsce pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem. Każde zgłoszenie jest przez nas sprawdzane 

Miejsca gdzie w Bełchatowie można znaleźć pomoc:

 • Schronisko dla bezdomnych – Bełchatów, ul. Czapliniecka 7a
 • Bełchatowskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot – Bełchatów, ul. Czapliniecka 19b
 • Fundacja Społeczna „Solidarni”– Bełchatów, ul. Kwiatowa 6 (darmowe posiłki)
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Bełchatów, ul. Dąbrowskiego 2

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz