Home Wiadomości Cena za prąd w Bełchatowie o 40% w górę?

Cena za prąd w Bełchatowie o 40% w górę?

by admin
441 wejść

Trwają rozmowy w sprawie obniżenia kosztów dostawy energii elektrycznej na potrzeby miasta. Magistrat zabiega, aby podtrzymać ceny na poziomie tych, które obowiązywały w roku wcześniejszym.

W 2019 energia elektryczna na teren naszego miasta dostarczana jest przez spółkę PKN Orlen, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. Chodzi o oświetlenie bełchatowskich ulic i sygnalizacji świetlnych, obiektów użyteczności publicznej oraz instytucji podległych miastu. W porównaniu do poprzedniego roku, koszt dostarczenia prądu jest teraz wyższy o około 40%, a umowa opiewa na ponad 4 mln zł.

Od początku lutego władze Bełchatowa prowadzą jednak rozmowy z PKN Orlen w sprawie zmniejszenia tej kwoty. Jest to możliwe dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. Dzięki zaproponowanym w niej rozwiązaniom ceny za energię elektryczną mają być podtrzymane na poziomie tych z 2018 roku. Wygląda na to, że na efekt rozmów nie trzeba będzie długo czekać. – Jeszcze w kwietniu powinniśmy podpisać aneks, który pozwoli wrócić do cen z roku 2018 – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. – Na tę chwilę wbudżecie miasta są zabezpieczone środki na opłaty za energię w kwocie wynikającej z przetargu. Zobaczymy jak zostanie to przeliczone i jakie kwoty będą zastosowane po podpisaniu aneksów. Ze spółką PKN Orlen będziemy także negocjować formułę wzajemnych rozliczeń według nowych stawek – dodaje wiceprezydent.


Przyjęta przez Sejm ustawa ma obowiązywać wyłącznie w roku 2019. Nie wiadomo, jak w przyszłych latach będą się kształtować ceny za prąd. Dlatego miasto wdraża różne rozwiązania, które mają pomóc w obniżeniu kosztów w tym zakresie. Mowa tu m.in. o modernizacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Dzięki ledowym lampom, tylko w ubiegłym roku, magistrat zaoszczędził ponad 200 tys. zł. Niższe o 70 proc. było także zużycie energii elektrycznej, odnotowaliśmy również spadek emisji dwutlenku węgla o 73 proc.


– Zatrzymanie cen energii może być chwilowe. Musimy więc wykorzystać ten czas jak najlepiej i zabezpieczyć się na ewentualne podwyżki. Stąd myślimy o kolejnych modernizacjach ulicznego oświetlenia. Szukamy też środków zewnętrznych, które pomogłyby nam zrealizować tego typu zadania. Jestem przekonany, że w tym kierunku trzeba właśnie iść – podsumowuje wiceprezydent Matyśkiewicz.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

3 komentarze

Marcin 20 kwietnia 2019 - 09:23

Fajnie ten UM sciemnia, ciekawe co za rozmowy prowadzą? W tej chwili czeka sie na przepisy szczegółowe i czekaja wszyscy w całej PL. Może więc UM taka propagande sieje, żeby potem powiedzieć: wielcy jestemsy bo wynegocjowaliśmy, a tak naprawdę nikt nic nie negocjuje.
Ktoś może wie jak wysokie są rachunki za prąd dla miasta?

Reply
tak 21 kwietnia 2019 - 19:00

tak tak te energooszczędne to prawie nic nie widać….. równie dobrze można wyłączyć ….

Reply
raoaa 28 kwietnia 2019 - 17:16

…czemu Orlen a nie PGE????

Reply

dodaj komentarz