Strona domowa Kronika policyjna Zaciągnęły kredyty żeby pomóc internetowemu „przyjacielowi”.

Zaciągnęły kredyty żeby pomóc internetowemu „przyjacielowi”.

by admin
349 wejść

Internetowi oszuści „zaczepiają” użytkowniczki portali społecznościowych pod różnymi pretekstami. Korespondują z kobietami, wzbudzają zaufanie, „zaprzyjaźniają się”. Następnie oszuści pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski, wymyślają różne historie, z których wynika, że przed swoim przyjazdem do Polski chcą najpierw przysłać tutaj swój majątek. Zdarza się też, że szukają pomocy finansowej i obiecują, że przesłane im pieniądze oddadzą z procentami.

W taki sposób trzy mieszkanki naszego powiatu straciły swoje oszczędności oraz popadły w poważne zadłużenie. Wszystko po to aby pomóc rzekomym swoim internetowym przyjaciołom „żołnierzom, wdowcom, biznesmenom” pragnącym od nowa układać swoje życie.

Historie wszystkich trzech pokrzywdzonych kobiet są podobne. Wszystko zaczęło się identycznie, przez internetową korespondencję z nieznajomym. W jednym przypadku oszust był Francuzem, wdowcem z dwójką dzieci, biznesmenem.

W drugim, podawał się za marynarza, który służy na Oceanie Indyjskim. Kolejny podawał się za żołnierza amerykańskiego służącego na misji w Afganistanie. Oszuści, pisząc do swych ofiar twierdzili, że chcą przenieść się do Polski i tutaj ułożyć swoje życie.

We wszystkich przypadkach metoda działania sprawców była taka sama. Prowadzili korespondencję mailową ze swoimi ofiarami, zdobywali ich zaufanie, obiecywali założenie rodziny, wspólną przyszłość. W ten sposób oszuści wciągali swoje ofiary w grę psychologiczną. Twierdzili, że przed przyjazdem do Polski najpierw chcą tutaj sprowadzić swój majątek, wysyłając go na adres pokrzywdzonej.

Dalej historia tych przestępstw układała się również podobnie. Pokrzywdzone zaufały osobom, z którymi korespondowały i brnęły w dalsze kłopoty. Dowiedziały się, że na ich adres ma trafić wartościowa przesyłka. Po drodze jednak pojawiały się kolejne problemy z jej nadesłaniem. Oszuści manipulowali swoimi ofiarami. Informowali, że kobiety muszą im pomóc w odzyskaniu kosztownej paczki, która gdzieś utknęła i trzeba ją opłacić. Prosili o sfinansowanie takiej pomocy, ponieważ sami właśnie popadli w przejściowe kłopoty finansowe. Obiecywali, że pieniądze oddadzą i to z dużym procentem.

Przestępcy korespondując z ofiarą instruowali ją jak ma postępować. Podawali coraz to nowe adresy przelewów na odzyskanie rzekomej paczki albo adresy przelewów na pomoc dla siebie, bo właśnie „przyjaciel” popadł w kłopoty finansowe. Pokrzywdzone ufały swojemu mailowemu rozmówcy. W przyszłości widziały się w roli jego partnerki. Dostrzegały możliwość dużego zysku za udzielenie takiej pomocy.

Zmanipulowane, wpadły w sito zastawione przez oszustów. Postępowały zgodnie z ich instrukcjami. Wykonując przelewy oddały przestępcom swoje oszczędności. Ślepo ufając nieznajomym zaciągały coraz to nowe pożyczki, które również przelewały na konta podawane przez oszustów. Wszystko w nadziei na zysk i wspólną przyszłość.

Pamiętajmy, 

Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Nie ulegajmy zauroczeniu osób, których nie znamy. Nie przekazujmy pieniędzy nieznanym osobom. W każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy poinformujmy policję.

Tylko nasza ostrożność, rozsadek, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Może Cię zainteresować

2 komentarze

oszustom mówimy nie 7 czerwca 2019 - 13:31

Uwaga na portal Twoo , kobiety chcą żeby podać melia ,piszą ale nie odpisują na pytania pisane w meliach ,nie odpisują bo maja ustalone co mają pisać, piszą do każdego faceta praktycznie to samo czasem zmienią imię czy coś ale reszta treści z automatu pisana , później miłość i na koniec chęć przyjazdu ze kochają i chcą przyjechać , nie wiem jak się kończy sprawa bo jak zobaczyłem ze szybka miłość i pieniądze to zakończyłem pisanie , to nie kobiety tylko oszuści, prosta sprawa jak niby kobieta pisze podaje melia a jutro jej konto zostanie usunięte to wiadomo ze to oszustwo , ładne fotki kobiet maja przyciągać do tego żeby facet zaufał i się zakochał bo nie często zdarza się ze piękna kobieta pisze sobie do zwykłego faceta który podkreślam ze w normalnych okolicznościach nie zaciekawił by jej . Ta sytuacja przytrafiła mi się 5 razy, teraz unikam nie pisze bo szkoda mi czasu ,często jest tak ze przerwa i za jakiś czas jak sprawa ucichnie znów szukają naiwną osobę płci męskiej.

Reply
oszustom mówimy nie 7 czerwca 2019 - 13:52

Sedno sprawy jest takie ze chcą wyłudzić jak najwięcej pieniędzy , wysyłają melia ze papiery z biura podroży ze maja mało czasu ze taka sytuacja się nie powtórzy ze jak teraz nie dostaną wizy to już więcej jej nie dostana żeby pomoc ze kochają i tu się zaczyna litość z miłością ,jestem ciekaw ile razy ktoś wysłał pieniądze i kiedy jest dość ,kwota jak piszą na początku żeby wysłać to w przeliczeniu na polskie od 2000 do 4000zl ,wiadomo ze wyśle ktoś raz to jest manipulowany tak żeby wysłał jak najwięcej .

Reply

dodaj komentarz

X