Home Wiadomości Rodzina 500+ dla każdego dziecka od 1 lipca.

Rodzina 500+ dla każdego dziecka od 1 lipca.

by admin
19,4K wejść

Zmieniają się zasady rządowego programu “Rodzina 500+”. Świadczenie obejmie teraz każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny. Elektronicznie wnioski będzie można składać już od 1 lipca, od sierpnia będą zaś przyjmowane papierowe. W Bełchatowie obsługą 500 plus zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który szacuje, że wypłaconych będzie ok. 10 tys. świadczeń. 

Jedną z najważniejszych zmian w programie „Rodzina 500+” jest zniesienie kryterium dochodowego. Oznacza to, że teraz bez ograniczeń ze świadczenia będą mogli skorzystać także rodzice jedynaków oraz rodziny z dziećmi, w których dochód nie uprawniał wcześniej do pobierania 500+ na pierwsze dziecko. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z będzie ono przysługiwać blisko 7 mln osób. To prawie dwa razy więcej niż liczba otrzymujących świadczenia na starych zasadach. Szacuje się, że w Bełchatowie wypłaconych będzie ok. 10 tys. świadczeń. 

Brak kryterium dochodowo oznacza Formularz wniosku zostanie więc znacznie uproszczony i skrócony. Dzięki temu łatwiej także będzie można składać wnioski drogą elektroniczną. To nie koniec uproszczeń proceduralnych. Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko. Odpada więc czasochłonna weryfikacja wymogu ustalenia alimentów na dziecko.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek? 

Od 1 lipca wnioski o 500+ będą przyjmowane w formie elektronicznej. Dokumenty będzie można złożyć poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Warto dodać, że po zmianach przepisów i zniesienia kryterium dochodowego, wypełnienie internetowego wniosku zajmuje zaledwie kilka minut. Jest on uproszczony i skrócony. Wpisuje się w nim bowiem wyłącznie podstawowe dane – swoje oraz dzieci, ponadto należy zaznaczyć odpowiednie oświadczenia i podać numer konta.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać drogą tradycyjną – pocztą lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie, przy ulicy Dąbrowskiego 2. MOPS informuje, że – wzorem poprzednich lat – na terenie miasta powstanie jeszcze jeden punkt, w którym mieszkańcy będą mogli załatwić formalności związane z 500+.

Trzeba jednak pamiętać: aby otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 września. Jeśli dokumenty zostaną dostarczone później, jego wypłata będzie przysługiwać od tego momentu.

Co mają zrobić rodzice, którzy już pobierają świadczenie?

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września świadczenie na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Dzięki temu otrzymają prawo do 500 plus na pierwsze dziecko, na które do tej pory go nie pobierali.

Trzeba jednak pamiętać: aby otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 września. Jeśli dokumenty zostaną dostarczone później, jego wypłata będzie przysługiwać od tego momentu.

Kiedy przewidziana jest wypłata 500+?

Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak przedstawiają się poszczególne, maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku: 
– złożenie wniosku w lipcu i sierpniu – wypłata świadczenia z wyrównaniem od lipca najpóźniej do dnia 31 października; 
– złożenie wniosku we wrześniu – wypłata świadczenia z wyrównaniem od lipca najpóźniej do 30 listopada;
– złożenie wniosku po 30 września – wypłata bez wyrównania od miesiąca złożenia wniosku (najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku).

Wszystko wskazuje na to, że wypłaty przyznanych świadczeń odbywać się będą szybciej. Zlikwidowany bowiem został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej. Teraz wydawana będzie szybsza i mniej pracochłonna informacja o przyznaniu świadczenia. Właściwy organ wyśle wnioskodawcy na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej informację potwierdzającą przyznanie świadczenia, zaś w przypadku braku adresu e-mailowego – osoba ta będzie mogła odebrać takową informację w postaci papierowej. Takie rozwiązanie sprawdziło się już w programie „Dobry start” i zwiększyło odsetek wniosków składanych internetowo.

Świadczenie dla nowo narodzonych dzieci

Od 1 lipca rodzice będą mieli aż 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku. Oczywiście świadczenie 500+ zostanie przekazane z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Co jednak ważne – takie rozwiązanie dotyczy wyłącznie dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

2 komentarze

as 24 czerwca 2019 - 11:24

500+ z wyrównaniem wypłacane będzie do dnia 31 pazdziernika 😀
przypadek? nie sądze 😀
Tylko, żeby ten elektorat przy okazji świętowania nie zapomniał w którą niedzielę trzeba iść postawić na swojego “konia” 😀

Reply
Evgenyiqq 31 maja 2022 - 10:02

Привет. Друзья!
Наша компания предоставялет интим услуги, лучшие телки с буферами, голые письки, отборная порнушка, анал, лесбиянки, все на нашем сайте.
Наша сайт – https://potolok24.com/

Заходи и дрочи по полной !!!

Reply

dodaj komentarz