Home Wiadomości Pożar hali magazynowej w Sempertransie. Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze.

Pożar hali magazynowej w Sempertransie. Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze.

by admin
525 wejść

Punktualnie o godzinie 12, w piątek 28 czerwca, dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie został powiadomiony telefonicznie przez służbę zabezpieczenia zakładu Sempertrans w Rogowcu, że na terenie zakładu w jednej z hal wybuchł wózek widłowy z instalacją gzową.

Powstały pożar szybko się rozprzestrzenił i spowodował obrażenia u kilku osób. Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował na miejsce zdarzenia ciężkie samochody gaśnicze oraz jednostki OSP. Starosta bełchatowski zwołuje w trybie pilnym wyjazdowe posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego . Ten podejmuje decyzje dotyczące zapewnienia niezbędnej do ugaszenia pożaru ilości sił i środków oraz organizuje zaplecze logistyczne.

Tak przedstawiał się ogólny plan sytuacji. Akcja trwała blisko godzinę. Brało w niej udział 14 zespołów strażackich i ponad pięćdziesięciu strażaków. Już na pierwszym podsumowaniu „na gorąco” wskazano np. iż rannym udzielano pomocy w zbyt małej odległości od miejsca zdarzenia, a pewne czynności strażacy wykonywali za wolno.

Te bardzo cenne wskazówki będą jeszcze omawiane w poszczególnych jednostkach po sporządzeniu listy szczegółowych uwag. Generalnie celem takich ćwiczeń jest doskonalenie działań ratowniczych.

Sempertrans jest największym zakładem w Europie produkującym taśmy przenośnikowe, na bazie gumy i stali, dla potrzeb górnictwa i hutnictwa, dostarczającym swe produkty do klientów na całym świecie. Zatrudnia 700 pracowników.

W historii firmy w Bełchatowie nie zdarzył się taki wypadek, jak ten symulowany na ćwiczeniach. Jednakże bezpieczeństwo jest w tej firmie priorytetem, kierownictwo prowadzi stałą politykę budowania wśród załogi kultury bezpieczeństwa.

Robert Gałązka, dyrektor zarządzający w Sempertrans podziękował strażakom za sprawna akcją, życząc sobie i służbom, by spotykali się tylko na ćwiczeniach. Umiejętności i sprawności pogratulowała wszystkim zastępom także starosta Dorota Pędziwiatr.

źródło: Powiat Bełchatowski

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz