Home Wiadomości Powraca fala upałów.

Powraca fala upałów.

by admin
512 wejść

Fala gorąca znowu do nas powraca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed nadchodzącymi upałami dla całego województwa łódzkiego.

Słupki rtęci mogą dziś w powiecie bełchatowskim pokazywać nawet do 33°C. Służby miejskie, już rozstawiają na terenie miasta kurtyny wodne.

Kilka porad których potrzebujesz podczas upału:

1. Przede wszystkim gdy wychodzisz z domu, a na dworze panuje upał, nie możesz zapomnieć o butelce z wodą. To bardzo ważne, gdyż przy wysokich temperaturach nie trudno o odwodnienie. W trakcie upału zaleca się spożywać 2-3 litry wody mineralnej na dobę. Zaleca się również ograniczenie do minimum spożywania kawy i napojów alkoholowych, ponieważ takie napoje odwadniają nasz organizm.

2. Jeżeli spędzasz dużo czasu na słońcu, warto pomyśleć o nakryciu głowy. Może być to przewiewny kapelusz lub czapka z daszkiem. To obowiązkowa część garderoby dla dzieci i osób starszych, jednak również dorośli nie powinni o tym zapominać – latem nietrudno bowiem o udar słoneczny. Pamiętaj, jeżeli wybierasz się na plażę gdzie ciężko jest o cień, kapelusz, czapka lub chustka są obowiązkowym elementem stroju. Można też zaopatrzyć się w parasolkę przeciwsłoneczną.

3. Dobierając garderobę wybierajmy przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej biały, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej. Unikajmy ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ pochłaniają one największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę naszego ciała.

4. Wychodząc z dom, nie zapomnij o nałożeniu kremu z filtrem. Już kilkadziesiąt minut ekspozycji na dużym słońcu może spowodować poparzenie słoneczne.

5. Warto nosić okulary przeciwsłoneczne, uchronią one nasze oczy przed oślepieniem. Warto również pamiętać, że długotrwały brak ochrony oczu przed słońcem może doprowadzić do poważnych zmian chorobowych.

6. Powinniśmy również spędzać jak najwięcej czasu w miejscach zacienionych. Warto przy silnych upałach, jako miejsca do wypoczynku wybierać parki lub okolice zbiorników wodnych. Tam dużo łatwiej znieść gorąco.

7. Na koniec, o ile to tylko możliwe, unikajmy przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz