Home Wiadomości Od nowego roku wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Zobacz o ile.

Od nowego roku wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Zobacz o ile.

by admin
440 wejść

Zmiany stawek podatku od nieruchomości i opłat za zajęcie pasa drogowego, udział miasta w budowie drogi wojewódzkiej nr 484 – o tym m.in. rozmawiali miejscy rajcy na kolejnej sesji, która odbyła się 31 października. Radni wybrali również ławników sądowych na nową kadencję.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Bełchatowie w 2020 roku zmianie ulegnie wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości. I tak podwyżka dla poszczególnych rodzajów gruntów wyniesie od 0,07 do 0,17 złotych, dla budynków mieszkalnych będzie to 0,09 złotych, z kolei dla budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, od 0,26 do 1,87 złotych.

Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu, właściciel 60-metrowego mieszkania i gruntu o powierzchni 120 mkw. w przyszłym roku zapłaci w sumie 109 złotych podatku od nieruchomości, czyli o 17 złotych więcej niż w roku 2019. Z kolei właściciel domu o powierzchni 130 mkw. i 600 mkw. gruntów będzie musiał zapłacić 405,30 złotych, tj. 65 złotych więcej niż w 2019 roku.

Przypomnijmy, że w Bełchatowie stawki podatku od nieruchomości nie były podnoszone od 2014 roku. Zgodnie z prognozami nowe stawki spowodują, że w przyszłym roku wpływ do budżetu miasta z tytułu podatku od nieruchomości będzie na poziomie ponad 27 mln złotych. Dzięki temu miasto będzie miało większą szansę na rozwój i realizację planowanych zadań.

Zmianie ulegną też opłaty za zajęcie pasa drogowego. Podwyżka waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, a zależna jest m.in. od celu zajęcia pasa, a tym samym wpływu na ruch drogowy. Więcej więc zapłacimy na przykład za ogródki gastronomiczne, całoroczne stoiska handlowe niebędące obiektami budowlanymi, stoiska handlu okazjonalnego czy za zajęcie pasa podczas imprez społeczno-kulturalnych.

Uchwała uwzględnia też nowe pozycje, w tym m.in. reklamy imprez sportowych czy kulturalnych, świetlne, wyborcze, w tym również te na platformach i przyczepach samochodowych zaparkowanych w pasach drogowych. Dodajmy, że to pierwsza podwyżka od 2011 roku.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

miro 3 listopada 2019 - 23:17

do tego potrzebni sa radni

Reply

dodaj komentarz