Home Regionalne Budżet Gminy Bełchatów na rok 2020.

Budżet Gminy Bełchatów na rok 2020.

by admin
417 wejść

Dochody na poziomie 60, 831 mln zł, a zaplanowane wydatki w kwocie 63,087 mln zł, przy czym 8,638 mln zł z tej puli to wydatki majątkowe, czyli te związane z planowanymi inwestycjami. Tak w największym skrócie wyglądają główne założenia budżetu Gminy Bełchatów na 2020 rok, który uchwalili właśnie Radni Gminy Bełchatów.

Cieszę się, że budżet ten został uchwalony większością głosów radnych, którzy popierają działania Wójta i rozumieją trudną sytuację gminy – podkreśla Krzysztof Polak, Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów.

Jak zaznacza, poparcie dla budżetu ze strony radnych to jednocześnie sygnał, że akceptują oni oszczędnościowe propozycje Wójta Gminy Bełchatów, Konrada Koca. 

Przewodniczący Krzysztof Polak nie kryje też, że założenia przyjętego budżetu dalekie są od tego, czego wszyscy mogliby sobie życzyć.

Jednak w poczuciu odpowiedzialności za finanse gminy, radni zaakceptowali fakt, że w budżecie na 2020 rok nie ma wielu inwestycji, że trzeba było zawiesić fundusz sołecki, że zmniejszone są środki na administrację czy sport, że drastycznie okrojono pulę przypadającą na promocję. Jako radni doskonale zdajemy sobie sprawę, że oszczędności zaplanowane na 2020 rok są konieczne, by w kolejnych latach wyprowadzić Gminę Bełchatów z pętli zadłużenia – podkreśla Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów. 

O tym, że budżet na 2020 rok to budżet oszczędnościowy, mówi także Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.

Rok 2020 jest najbardziej kluczowy, jeśli chodzi o oddłużanie Gminy Bełchatów – tłumaczy Konrad Koc. – Jednocześnie ten budżet będzie też, mam nadzieję, dowodem na to, że można spłacać zadłużenie bez zaciągania kolejnych kredytów i jednocześnie realizować ważne dla mieszkańców inwestycje. 

Zadania inwestycyjne, jakie wpisano do budżetu na 2020 rok to przedsięwzięcia, na które Gmina Bełchatów zdobyła dofinansowania. Chodzi m.in. o projekt „Odnawialne Źródła Energii w Gminie Bełchatów”, związany z montażem przez mieszkańców instalacji fotowoltaicznych, pieców na biomasę czy pomp ciepła. Zaplanowano również przebudowy kilku ważnych dróg: Dobrzelów – Parasolka, Zdzieszulice Dolne – Kielchinów oraz drogi Nowy Świat – Ludwików. 

Nie oznacza to oczywiście, że w przyszłym roku nie będą realizowane inne zadania – podkreśla Wójt Gminy Bełchatów.

W miarę pojawiania się środków w budżecie, będziemy wprowadzać do budżetu nowe inwestycje. Jednak za każdym razem będą one dobrze przemyślane – wskazuje wójt Konrad Koc. 

Jak dodaje, w 2020 roku, trzeba będzie starannie rozważyć wydatek każdej złotówki. – Zależy nam jednocześnie na tym, żeby te decyzje związane z oszczędnościami były dla mieszkańców odczuwalne w jak najmniejszym stopniu. Zaplanowano je przede wszystkim w funkcjonowaniu urzędu i jednostek – podkreśla Wójt Konrad Koc. – Budżet na 2020 rok to budżet, który ma przeciąć tendencję do zadłużania gminy, czy wręcz ze spirali zadłużenia, z którą mieliśmy do czynienia w ciągu kilku ostatnich lat – zaznacza.

źródło: Gmina Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz