Home Wiadomości Nie wiedział, że nie może latać nad kopalnią. Teraz może posiedzieć nawet 5 lat.

Nie wiedział, że nie może latać nad kopalnią. Teraz może posiedzieć nawet 5 lat.

by admin
403 wejść

Zarzut przestępstwa z Ustawy Prawo Lotnicze usłyszał obywatel Francji, który kierował dronem w strefie ochronnej Kopalni Bełchatów bez wymaganej zgody administratora obiektu. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

19 lutego 2020 roku po godzinie 14.00 oficer dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że nad obiektem Kopalni Bełchatów zauważono drona, który filmuje okolicę. Latanie na terenie obiektów strategicznych jest zabronione dlatego pracownicy ochrony natychmiast zareagowali. W takiej sytuacji oraz wobec podejrzenia, że osoby mogą nielegalnie nagrywać okolice bełchatowskiej kopalni, na miejsce niezwłocznie zostały skierowane policyjne patrole. Mundurowi szybko zweryfikowali otrzymaną informację. Zidentyfikowali właściciela sprzętu.

Był nim 35-letni obywatel Francji, któremu towarzyszyli dwaj mężczyźni. Dronem sterował Francuz, który chciał nagrać okolicę nad Kopalnią Bełchatów. Funkcjonariusze wylegitymowali pilota, okazało się, że nie posiada on upoważnienia do przebywania na terenie Kopalni oraz do rejestrowania za pomocą drona obszaru KWB Bełchatów. Mężczyzna tłumaczył, że pracuje dla francuskiej telewizji publicznej i chciał krótko nagrać elektrownię węglową w Bełchatowie. Tłumaczył, iż nie miał wiedzy, że w tym miejscu nie może dokoywać lotów oraz nagrania.

Zgodnie z art. 212 ust.1 pkt a Ustawy Prawo Lotnicze za wykonanie lotu przy użyciu statku powietrznego i naruszenie zasad dotyczących ruchu lotniczego obowiązujących w obszarze, w którym lot się odbywa, grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz