Home Wiadomości Komunikat Marioli Czechowskiej w sprawie koronawirusa.

Komunikat Marioli Czechowskiej w sprawie koronawirusa.

by admin
398 wejść

Zmiana organizacji pracy magistratu, miejskich spółek oraz placówkek kultury i sportu, zamknięte szkoły i przedszkola – to tylko część miejskich działań podejmowanych w związku z rozprzestrzenianiem się w kraju koronawirusa. O wszystkim, co robi miasto, by chronić zdrowie bełchatowian, informuje prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Drodzy Mieszkańcy.  

Pragnę poinformować Państwa, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce, podejmujemy szereg działań mających na względzie przede wszystkim Państwa zdrowie. Równie ważne jest dla nas, by maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W tym celu realizujemy wszelkie zarządzenia i zalecenia rządu RP, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewody Łódzkiego.

Już na początku marca w Urzędzie Miasta, wszystkich podległych mu placówkach, szkołach, przedszkolach, miejskich spółkach, wspólnotach mieszkaniowych oraz emzetkach umieściliśmy plakaty z informacjami o zasadach higieny i ochrony osobistej, w tym głównie te dotyczące prawidłowego mycia rąk.

Wszystkie miejskie szkoły podstawowej, przedszkola, żłobek oraz liceum są zamknięte od czwartku, 12 marca, przy czym przez pierwsze dwa dni (tj. 12 i 13 marca) szkoły podstawowe i przedszkola powadziły tylko działalność opiekuńczą. Obecnie uczniowie pozostają w swoich domach, ale na bieżąco realizują treści programowe przesyłane przez nauczycieli drogą elektroniczną. W tym samym czasie swoją działalność wstrzymały wszystkie miejskie placówki kultury (Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Regionalne oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna) i sportu (Miejskie Centrum Sportu, hala Energia, lodowisko, Stadion Miejski i boiska treningowe).

Zapewniam, że w trosce o osoby objęte w Bełchatowie kwarantanną, zarówno Miejski Sztab Kryzysowy, jak i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są w ciągłym kontakcie z Sanepidem i na bieżąco realizują jego zalecenia.

Podjęliśmy także decyzję, by od poniedziałku, 16 marca, zawiesić bezpośrednią obsługę w Urzędzie Miasta. Możecie Państwo jednak załatwiać wszystkie swoje sprawy drogą elektroniczną lub telefoniczną. Do Państwa dyspozycji jest także skrzynka korespondencyjna, którą zawiesiliśmy przy wejściu głównym do magistratu. Można do niej wrzucać kartki z własnym numerem telefonu oraz prośbą o kontakt urzędnika.

Wprowadzane w mieście ograniczenia dotyczą także działalności podległych magistratowi spółek. PGM, Wod.-Kan., PEC i BTBS prowadzą obsługę mieszkańców drogą elektroniczną i telefoniczną. Z kolei MZK zawiesił dwa kursy linii nr 5 i 7, w autobusach powstały zaś tzw. strefy wydzielone, które mają zabezpieczyć kierowców. Każdego dnia nasze emzetki są dodatkowo dezynfekowane.

W naszych działaniach uwzględniliśmy także ogólnopolską akcję #zostańwdomu, która ma na celu uświadomienie mieszkańcom, jak ważne w walce z koronawirusem jest ograniczenie przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Informacje o akcji regularnie umieszczamy na miejskim FB oraz Instagramie. Jednocześnie na stronie www.belchatow.pl utworzyliśmy specjalną zakładkę „Koronawirus – co musisz wiedzieć”, w której znajdują się ważne informacje na temat koronawirusa, miejskich działań, profilaktyce oraz prawidłowych zachowań w obliczu epidemii.

Jednym z ważniejszych działań jest także bezpośrednia pomoc osobom starszym i chorym. We wszystkich sprawach zagrażających życiu i zdrowiu lub w przypadku konieczności wykupienia leków, starsi mieszkańcy Bełchatowa mogą dzwonić do Straży Miejskiej. W akcję pomocy włączyli się także bełchatowscy harcerze.

Pragnę także Państwa poinformować, iż wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz przewodniczącymi poszczególnych klubów postanowiliśmy zgodnie z wytycznymi Wojewody Łódzkiego o odwołaniu marcowego posiedzenia Rady Miejskiej. Zawieszamy także dyżury radnych oraz posiedzenia wszystkich komisji.

W związku z rosnącą liczbą nieprawdziwych informacji w mediach, szczególnie społecznościowych, gdzie dużą popularność zyskują informacje niepotwierdzone lub wręcz celowo wprowadzające odbiorców w błąd, proszę Państwa o czerpanie wiedzy oraz informacji z oficjalnych i zweryfikowanych kanałów.

Pamiętajmy, że tylko razem możemy wiele zdziałać. Rozwaga, spokój i odpowiedzialne decyzje to klucz do sukcesu, jakim będzie zminimalizowanie liczby zachorowań – nie tylko w Bełchatowie, ale także w całym kraju.

Prezydent Miasta Bełchatowa

Mariola Czechowska

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz