Home Kultura i edukacja Bełchatowski Dzień Dziecka online.

Bełchatowski Dzień Dziecka online.

by admin
432 wejść

Dzień Dziecka już wkrótce. Jak co roku na najmłodszych bełchatowian czeka Festiwal Re:Aktor. Tym razem jednak odbędzie się on w internecie. Eksperymenty dla młodszych i starszych, krzyżówki, rebusy i konkursy to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na 31 maja i 1 czerwca.

Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci, a także ich rodziców, do wspólnej zabawy podczas Festiwalu Re:Aktor. Z uwagi na epidemię koronawirusa musieliśmy jednak zmienić formułę imprezy – z plenerowej na internetową. Wszystko rozegra się na miejskim profilu facebookowym. Różnorodne doświadczenia meteorologiczne, wspólne odkrywanie tajemnic pogodowych, gry ineraktywne i konkursy to propozycja dla całych rodzin – mówi prezydent miasta Mariola Czechowska.


Jak na Re:Aktora przystało, będzie dużo radości, zabawy i twórczej nauki. Przez dwa dni na oficjalnym profilu facebookowym Miasto Bełchatów prezentowane będą kilkuminutowe filmiki z najróżniejszymi eksperymentami. Ich tematem przewodnim będą pogoda i zjawiska atmosferyczne. Piankowa chmura, deszcz w słoiku, tornado w butelce, burza, tęcza z cukierków, śnieg czy trzy stany skupienia – każde z tych zadań dzieci będą mogły wykonać same. 

Co ważne, do zabawy nie potrzeba żadnych wymyślnych materiałów, wystarczy to, co mamy w domu.  A ponieważ żadna prognoza pogody nie byłaby możliwa bez użycia odpowiedniego sprzętu, młodzi naukowcy najpierw zobaczą, jak powstają termometr, barometr, deszczomierz czy wiatrowskaz, a później będą mogli je wykonać i wykorzystać w praktyce. Nie zabraknie również doświadczeń z wybuchającym wulkanem i zabaw z kodowaniem oraz konkursów z gadżetami. 

Uczestnicy wirtualnego festiwalu z okazji Dnia Dziecka nudzić się nie będą.  Kolejne filmiki z doświadczeniami pogodowymi i nie tylko publikowane będą średnio co godzinę. Prosimy, by podczas wykonywania eksperymentów dzieciom towarzyszyli rodzice lub opiekunowie.

Każdy uczestnik zabawy online będzie mógł również pobrać i wydrukować sobie ciekawe krzyżówki z pogodowymi hasłami, kolorowanki, rebusy, wykreślanki i szyfrowanki m.in. o tematyce pogodowej.

W ramach festiwalu zapraszamy również do wzięcia udziału w specjalnym konkursie „Pogodowe Kre:Acje, czyli twoja prognoza pogody”. Zadaniem uczestników będzie nagranie maksymalnie 3-minutowego filmiku (w formacie MP4) z autorską prognozą pogody. Przy jego realizacji należy wykorzystać przygotowaną przez siebie mapę Polski oraz graficzne oznaczenia pogodowe, np. słońce, deszcz, wiatr, burze. Oceniane będą oryginalność, kreatywne podejście do tematu, walory dydaktyczne oraz sposób prezentacji prognozy pogody.

Wszyscy uczestnicy podzieleni będą na 3 kategorie wiekowe (do 6 lat, 7-10 lat, 11-15 lat). Każdy, kto pochwali się nagraniem, w którym wciela się w rolę prezentera pogodowego, otrzyma drobny upominek, a najlepsze prace będą nagrodzone i zaprezentowane na oficjalnych kanałach miejskich. Filmy konkursowe nadsyłać można od 28 maja do 29 czerwca na adres konkurs@um.belchatow.pl. Wyniki poznamy najpóźniej do 6 lipca. Regulamin oraz kartę zgłoszeniową pobrać można z załączników poniżej.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursów na stronie www.belchatow.pl

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz