Home Wiadomości Ponad 9 milionów urząd wyda na remont “Odry”

Ponad 9 milionów urząd wyda na remont “Odry”

by admin
427 wejść

Termomdernizacja Odry idzie pełną parą. Docieplana jest właśnie elewacja wschodnia, natomiast w środku trwają prace związane z instalacją gazową i wentylacją mechaniczną. W następnym etapie wykonawca zajmie się m.in. remontem ścian, dachu i centralnego ogrzewania. Wszystkie prace powinny zakończyć się w grudniu.

Kolejny budynek komunalny w Bełchatowie zyskuje nowe oblicze. Prace przy ul. Czaplinieckiej 5 ruszyły pod koniec ubiegłego roku i, zgodnie z planem, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Odra będzie blokiem w pełni niskoemisyjnym. Trwająca termomodernizacja ma bowiem nie tylko poprawić estetykę dawnego hotelu robotniczego, ale także zmniejszyć w nim zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Ciepło najczęściej przenika przez nieodpowiednio zaizolowane ściany zewnętrzne, nieszczelne okna, dach czy podłogę przy gruncie. Kompleksowa termomodernizacja pozwoli na poprawę efektywności energetycznej tego budynku, zmniejszenie kosztów jego eksploatacji a także poprawę estetyki w samym centrum Bełchatowa. Efekt wizualny nie jest jednak najważniejszy. Remont Odry to kolejne z proekologicznych działań, jakie podejmujemy. Po zakończeniu prac będzie to budynek nowoczesny i energooszczędny, a emisyjność szkodliwych substancji znacząco się zmniejszy – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Wykonawca, bełchatowska firma Sanel, ma już za sobą wymianę 600 okien.  Teraz docieplana jest elewacja od strony wschodniej. Jednocześnie wewnątrz budynku prowadzone są prace związane z modernizacją instalacji gazowej oraz montażem wentylacji mechanicznej, która zapewni odzysk ciepła na poziomie minimum 55 procent. Kolejne etapy obejmą termoizolację stropodachu oraz ocieplenie ścian wewnętrznych. Ponadto wymieniona zostanie instalacja wewnętrzna centralnego ogrzewania – położone zostaną nowe rury oraz grzejniki z zaworami termostatycznymi. Prace przewidują także wymianę starych wodomierzy na nowoczesne, umożliwiające odczyt radiowy. W ramach termomodernizacji wykonana zostanie także wewnętrzna instalacja gazowa, a we wszystkich lokalach mieszkalnych zamontowane zostaną kuchnie gazowe.

 Wszystkie prace kosztować będą miasto ponad 9 mln 281 tys. zł. Na realizację inwestycji, która powinna zakończyć się w grudniu 2020 roku, magistrat pozyskało blisko 5 mln zł unijnego dofinansowania. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a dokładniej z programu gospodarka emisyjna.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz