Home Wiadomości Czy w Bełchatowie będzie mniej śmierdziało???

Czy w Bełchatowie będzie mniej śmierdziało???

by admin
385 wejść

Zakończyła się budowa Zamkniętych Komór Fermentacyjnych. W najbliższym czasie powinien nastąpić ich rozruch, tak by pełną para ZKF-y pracowały już na początku 2021 roku. Inwestycja kosztować będzie ponad 23 mln zł, a na jej realizację spółka WOD.-KAN. pozyskała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa na budowę Zamkniętych Komór Fermentacyjnych podpisana została na początku 2019 roku. Wykonawca, krakowska firma Instal, zakończył już trzeci etap inwestycji, czyli roboty budowlane. Oprócz 17-metrowych ZKF-ów, w których zamontowano nowoczesne mieszadła, wykonane zostały drogi dojazdowe, a także opaski i zieleń. Gotowa jest także instalacja elektryczna i część prac programistycznych.

Po uzyskaniu przez WOD.-KAN. pozwolenia na użytkowanie instalacji, nastąpi rozruch technologiczny, który potrwa kilka miesięcy. Jednocześnie rozpocznie się stopniowe wygaszanie działających obecnie OBF-ów, czyli Otwartych Komór Fermentacyjnych. Oznacza to, że na początku 2021 roku spółka będzie mogła w pełni wykorzystywać nową technologię.

Dzięki zastosowanym w Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych rozwiązaniom, gromadzony w nich osad jest zhermetyzowany i nie emituje do środowiska żadnych gazów, co zdaniem prezydent Marioli Czechowskiej ma ogromne znaczenie dla Bełchatowa i wszystkich mieszkańców.

Poszukiwaliśmy różnych rozwiązań, które wyeliminują odczuwalny szczególnie latem nieprzyjemny zapach. Doświadczenia innych miast pokazują, że ZKF-y to najlepsza obecnie metoda. Jestem przekonana, że po ich uruchomieniu, poprawi się jakość powietrza w Bełchatowie, a co za tym idzie, także komfort życia naszych mieszkańców – mówi prezydent Czechowska.

Zmniejszenie niedogodności odorowych to nie jedyna korzyść płynąca z budowy Zamkniętych Komór Fermentacyjnych.

Komory będą z biomasy odzyskiwać metan i w układzie kogeneracyjnym zamieniać go na energię cieplną oraz elektryczną, które będą z kolei będą wykorzystywane na potrzeby własne oczyszczalni ścieków. Według szacunków pozwoli to ograniczyć ilość kupowanej przez nas energii nawet o 20 proc. – tłumaczy prezes spółki WOD.-KAN. Piotr Pierzchała i dodaje, że dzięki takim oszczędnościom koszt już po kilkunastu latach zwróci się koszt całej inwestycji.

Mowa o dużych pieniądzach. Budowa ZKF-ów realizowana jest bowiem w ramach „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2018-2021”. Wspomniany plan przewiduje także realizację innych zadań, jak zakończone już modernizacje głównej magistrali wodociągowej oraz głównego kolektora sanitarnego.

Koszt wszystkich wspomnianych inwestycji to 44,5 mln zł brutto. Warto dodać, że na ich realizację spółka pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości nieco ponad 22 mln zł.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz