Home Wiadomości Bez maseczki nie zrobisz zakupów w markecie.

Bez maseczki nie zrobisz zakupów w markecie.

by admin
490 wejść

Klienci bez maseczki nie będą obsługiwani, a nawet wpuszczani do sklepów. Rekordowy przyrost nowych przypadków zakażeń koronawirusem sprawił, że Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe przepisy, które skutecznie wymuszą zasłanianie nosa i ust. Organizacja skupiająca największe zagraniczne sieci w Polsce jest „za”.

„POHiD popiera zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie normy prawnej, która pozwoli nie obsłużyć klientów nienoszących masek ochronnych na terenie sklepów” – informuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Organizacja, do której należą między innymi właściciele sieci Biedronka, Lidl, Auchan, Żabka czy IKEA, domaga się wprowadzenia prawa do odmowy obsługi klienta bez maski, jak również prawa do niewpuszczania takich osób do sklepu.

Powinno powstać prawo do odmowy obsługi klienta bez maski, jak również prawo do niewpuszczania takich osób do sklepu. Zwracamy uwagę, że w żadnym wypadku nie może to być obowiązek nałożony na sklepy – mówi Renata Juszkiewicz, prezes POHiD

POHiD podkreśla, że sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od klientów noszenia masek i oczekują pomocy właściwych organów w przypadkach, gdy dojdzie do agresywnej reakcji ze strony klienta

Zapowiedź „wyposażenia w dodatkowe uprawnienia podmiotów prowadzących sklepy” padła ze strony ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego. We wtorkowym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wyjaśnił, że chodzi o to, by obsługa sklepów miała „prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Nowa norma prawna ma zacząć obowiązywać jeszcze w sierpniu.

Organizacja reprezentująca największe sieci handlowe z obcym kapitałem na polskim rynku chce iść o krok dalej – by nowe przepisy pozwalały nie tylko nie obsłużyć, ale nawet nie wpuścić klienta bez maski do sklepu.

Wiele osób odmawia zakładania maseczek, zasłaniając się kwestiami zdrowotnymi. POHiD chce, by zapis mówiący, że nie jest konieczne okazanie zaświadczenia o stanie zdrowia klienta, został usunięty. „W takim przypadku prawo powinno nakazać osobom z problemami zdrowotnymi noszenie przyłbic” – uważa organizacja.

źródło: Microsoft News/Jacek Bereźnicki

Może Cię zainteresować

2 komentarze

Karol 4 sierpnia 2020 - 21:13

A czy Pan Szumowski nosi maseczkę?

Reply
oko 9 sierpnia 2020 - 12:07

I bardzo dobrze, nbauczyć ludzi podstawowej ochrony bo inaczej wszyscy sie pozarażamy

Reply

dodaj komentarz