Home Wiadomości Nowy biznes oszustów na “bon turystyczny”

Nowy biznes oszustów na “bon turystyczny”

by admin
407 wejść

W internecie pojawiły się oferty naciągaczy próbujących sprzedać bon turystyczny. Nie brakuje także prób wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „specjalne vouchery urlopowe”. ZUS i POT przypominają, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Rząd uruchomił już specjalny adres mailowy, na który można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, np. usiłowanie handlu bonem.

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18 roku życia mogą aktywować bon turystyczny, który wystawiany jest w formie elektronicznej. Po wejściu na PUE ZUS wystarczy uzupełnić dane kontaktowe i aktywować świadczenie. Następnie świadczeniobiorcy otrzymają 16-cyfrowy kod, za pomocą którego mogli płacić podmiotom turystycznym. Każdą płatność trzeba potwierdzić jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em na numer telefonu podany podczas aktywacji. Za pomocą bonu osoba uprawniona może płacić np. za pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym czy rekreacyjnym. Co ważne, bon można zrealizować tylko i wyłącznie na rzecz dziecka, na które przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina 500 +). Wszystkie informacje na temat bonu turystycznego dostępne są na rządowej stronie TUTAJ.

W internecie nie brak oszustów, którzy próbują sprzedać bon turystyczny, przed czym przestrzegają Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polska Organizacja Turystyczna. – Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą wyłącznie osoby uprawnione – przypomina Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Próby handlowania bonem turystycznym to nie jedyny sposoby, których próbują naciągacze. W sieci pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług. – Założyć konto na PUE można samemu, a jeśli mamy z tym problem, możemy to zrobić bezpłatnie w każdej placówce ZUS z pomocą pracownika. Zawsze można także skontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: bon@zus.pl – mówi dalej Monika Kiełczyńska.

Przed liczącymi na szybki i łatwy pieniądz oszustami przestrzega także Ministerstwo Rozwoju. „ Ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które mieszkańcom w wieku 40-80 lat proponują specjalne vouchery urlopowe. Rzekome oferty dotyczą pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni; 3 dni są za darmo w ramach bonu, a za kolejne trzeba już zapłacić przelewem” – czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Wszystkie osoby, które spotkały się z próbą jakiegokolwiek oszustwa związanego z bonem turystycznym, mogą to zgłosić do Polskiej Organizacji Turystycznej. Wystarczy wysłać mail na adres nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.

źródło: UM Bełchatów/pixabay

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz