Home Wiadomości Prawie 6,5 miliona złotych i kamienice jak nowe.

Prawie 6,5 miliona złotych i kamienice jak nowe.

by admin
382 wejść

Zakończyła się rewitalizacja Kamienic Tkaczy. Dziesięć miejskich budynków, które powstały na przełomie XIX i XX wieku, odzyskało swój dawny blask. Naprawa dachów, modernizacja i docieplenie elewacji czy remont części wspólnych – to tylko niektóre z przeprowadzonych w ramach inwestycji prac. Całość kosztowało 6,3 mln zł, z czego blisko 4 mln to unijne dofinansowanie.

Kamienice Tkaczy to dziesięć miejskich budynków znajdujących się przy ulicach Pabianickiej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich i Bawełnianej, a także na placu Narutowicza i Placu Wolności. Większość wybudowana została na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas prawdopodobnie służyły jako mieszkania dla pracowników bełchatowskich zakładów włókienniczych, stąd też ich obecna nazwa. Teraz budynki, w których mieszka ponad 200 osób, przeszły gruntowną metamorfozę.

Zakres prac został zaplanowany dla każdego z budynków osobno. Z reguły obejmował on odnowienie elewacji wraz z jej dociepleniem, remont dachów oraz naprawę tynków wewnętrznych w częściach wspólnych (m.in. klatkach schodowych). Pomyślano także o wymianie schodów oraz remoncie instalacji elektrycznej. W większości przypadków zamontowane zostało nowe oświetlenie na zewnątrz, pojawiły się domofony, a tereny wokół kamienic zostały na nowo zagospodarowane. Kolorystykę, w jakiej utrzymane są odnowione kamienice, ustalono w porozumieniu z konserwatorem zabytków – ściany, dachy i parapety utrzymane są w odcieniach szarości.

Kilka elewacji będzie się jednak wyróżniać, ich ściany przyozdobione zostaną bowiem kolorowymi muralami nawiązującymi do historii Bełchatowa. Gotowe są już trzy z nich – ze ściany budynku przy ul. Bawełnianej spogląda na nas Ewa z jabłkiem, natomiast przy Pabianickiej 25 namalowane zostały dwa obrazy – patron Bełchatowa św. Jan Paweł II oraz tkaczka przy pracy. Na ich wykonanie magistrat pozyskał pieniądze od sponsorów, na ogół wykonawców miejskich inwestycji.

Ze względu na epidemię koronawirusa prace przy rewitalizacji Kamienic Tkaczy przez miesiąc były wstrzymane. W związku z tym termin ich realizacji wydłużony. Całkowity koszt inwestycji to blisko 6,3 mln złotych, z czego ponad 3,7 mln zł to dotacja unijna. Należy także zaznaczyć, że projekt został także dofinansowany ze środków Gminy Kleszczów w wysokości ponad 669 tys. zł.

Remont kamienic to część dużego projektu – rewitalizacji śródmieścia – w ramach którego wcześniej wyremontowany został Plac Wolności, a obecnie przebudowywany jest budynek przy Placu Wolności 10. Na parterze znajdą się sala warsztatów kulinarnych oraz sala wielofunkcyjna, z kolei w części nadbudowanej mieścić się będą pomieszczenia administracyjne oraz ok. 100 mkw. powierzchni do wynajęcia. Inwestycja kosztować będzie ok. 3,5 mln zł.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz