Home Wiadomości Bełchatów “zielonym rajem”?[ZDJĘCIA]

Bełchatów “zielonym rajem”?[ZDJĘCIA]

by admin
618 wejść

Na os. Olsztyńskim (między ul. Warszawską, Olsztyńską i Słoneczną) powstaje „Bulwar Słoneczny”, wzdłuż ul. Piłsudskiego zbudowana została „Północna Zielona Brama”, a między Mielczarskiego a Mickiewicza powstała Miejska Plaża Budowlanych. Do spacerów i wypoczynku zachęcają już także bulwary i skwery – Jarzębinowy (przy ul. Jarzębinowej w dolinie rzeki Rakówki), Budowlanych (od al. Włókniarzy aż do ul. Mielczarskiego) oraz na Binkowie (przy ul. Staszica aż w głąb osiedla) i między ul. Diamentową a Szmaragdową.

W Bełchatowie powstał także Park Geologiczny – przy rondzie Hallera (między ul. Armii Krajowej a Staszica), w którym prezentowane są charakterystyczne dla Zagłębia Bełchatowskiego głazy. Po drugiej stronie ronda powstała jedna z kilku łąk kwietnych. Nowy wygląd zyskały również tereny w pobliżu Jabłoniowego Sadu. Ekipy pracowały także na terenach przy boiskach piłkarskich Miejskiego Centrum Sportu (między Staszica a Okrzei) nazwanych „Zieloną otuliną boisk”, gdzie skupiły się głównie na pielęgnacji i uzupełnieniu drzewostanów.

Miejski projekt to także dwa place zabaw, dwie siłownie zewnętrzne ora dwa place wypoczynkowe z leżakami i hamakami. Jeśli chodzi o elementy małej architektury w sumie na wszystkich terenach zamontowanych zostało 112 ławek, 82 koszy na odpady, 22 tablice informacyjne, 20 stojaków na rowery, 3 komplety ławostołów z ławami.

To jednak nie wszystko. Na sąsiadujących z miejscami do odpoczynku drzewach pojawiło się 100 budek dla ptaków i wiewiórek, a u podnóża pni drzew w lekkim oddaleniu od miejsc wypoczynku przewidziano 36 domków dla owadów.

Większość zagospodarowanych na nowo 30 ha terenów miejskich pokrytych zostało roślinnością, a istniejący drzewostan poddany został pielęgnacji. Przy doborze mieszanek nasion wykonawca, czyli firma Greenpark z Radomska, konsultował się z cenionym i znanym w środowisku etnobotanikiem, ekologiem, biologiem oraz badaczem i pasjonatem łąk kwietnych – dr Łukaszem Łuczajem. W efekcie tej współpracy nasadzono drzewa dostarczające pyłku i nektaru (m.in. klon polny, czeremcha pospolita), a także rośliny do tworzenia tzw. łąki kwietnej, nawiązującej charakterem do łąk niżowych (m.in. jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) czy konkretne gatunki przy nabrzeżu (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski). Łącznie w mieście przybyło ponad 1 tys. drzew, 16 tys. krzewów oraz ok. 2 tys. mb dodatkowych nasadzeń.

Wszystkie prace związane z projektem „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” kosztowały ok. 5,5 mln zł. Znaczną część tej inwestycji, bo aż 3,6 mln zł, pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Warto także podkreślić, że zadanie doceniła kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018 przyznając naszemu miastu wyróżnienie w kategorii zieleń miejska a jakość powietrza.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

NiezadowolonaMieszkanka 18 sierpnia 2020 - 14:27

A może by tak dbać o całe miasto? Co z tego, że zrobią park jak później będzie to zarośnięte!!!!

Reply

dodaj komentarz